Praze se prodalo ve druhém čtvrtletí téměř 2000 nových bytů

Praze se prodalo ve druhém čtvrtletí téměř 2000 nových bytů

1.7.2016 -  Poptávka po novém bydlení v Praze je stále enormní, což dokazují statistiky prodaných bytů. Developeři v Praze během druhého čtvrtletí prodali rekordních 1998 nových bytů, což je nejvíce v devítileté historii monitorování pražského developerského trhu. V porovnání s prvním čtvrtletím jde o nárůst o 23,56 procenta, meziročně prodeje rostly o 17,53 procenta. Na neutuchající zájem klientů však developeři nestačí reagovat, počet dostupných bytů klesl na začátku prázdnin o další tisícovku.

Největší zájem měli kupující o byty 2+kk, které se na celkových prodejích podílely 39 procenty. Následovaly větší byty 3+kk (27 procent) a 1+kk (22 procent). Prodeje kopíruje i nabídka developerů, v jejichž cenících dostupných bytů dominují ty s dispozicemi 2+kk (33 procent). Takřka 31 procent dostupných bytů tvoří ty s dispozicemi 3+kk a nejmenších bytů 1+kk je v nabídkách 16 procent.
 
"Poptávku po novém bydlení udržují nahoře rekordně nízké úrokové sazby u hypoték a také očekávaný pozitivní vývoj celé ekonomiky. Proti tomu však jde chaos panující kolem povolování nových staveb, kdy získat stavební povolení pro větší bytový projekt trvá pět až sedm let. Firmy proto nestíhají držet krok s klienty a jejich ceníky se stále rychleji vyprazdňují. V konečném důsledku na to doplatí právě klienti, kteří za svůj byt budou muset zaplatit vyšší cenu. Navíc vybrat vhodný byt je den ode dne těžší,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol a.s..

Dostupných bytů je nejméně za devět let
Tento trend jasně ukazují ceníky developerů, které Ekospol už déle než 9 let sleduje. Zatímco na konci loňského září bylo v nabídkách developerů 6400 dostupných bytů v Praze, na konci loňského roku jich bylo 5800. Na konci letošního března si mohli zájemci o nové bydlení vybírat dokonce už jen z 5583 volných bytů. Aktuálně se počet volných dostupných bytů propadl až na 4616, což je nejméně za celou dobu monitoringu pražského developerského trhu. Od dubna do konce června developeři do nabídky nově zařadili celkem 1031 nových bytů, zatímco jich klienti koupili 1998.

Zájemci o nové bydlení by nyní měli vybírat ještě pečlivěji než kdy jindy, protože se jim někteří neseriózní developeři snaží prodávat i takové byty, které by byly ještě před rokem neprodejné. Nejčastějším nešvarem je přemrštěná cena neodpovídající kvalitám nabízeného bytu, velmi často maskovaná za reklamní slogan luxusní byt. Při pohledu do reklamních materiálů developerů by se mohlo zdát, že na trhu nejsou jiné než luxusní byty, opak je ale pravdou. Jen malé množství bytů splňuje kritéria pro označení luxusní bydlení,“ varuje Korec.

Prodej nových bytů Praha 2012 - 2016

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy