Sazby dosáhly zatím svého minima. Může Brexit zdražit hypotéky?

Sazby dosáhly zatím svého minima. Může Brexit zdražit hypotéky?

27.6.2016 - Banky v uplynulém měsíci opět překonaly loňský rekord. Tentokrát to však stálo opravdu za to. Suma sjednaných hypoték poprvé v historii překonala hranici 20 miliard Kč. Celkem banky rozpůjčovaly jen na hypotékách 20,7 mld. Kč. To, co například v roce 2010 trvalo bankám celé čtvrtletí, zvládly letos v jediném měsíci!

Přelomový je letošní květen i v dalších parametrech. Počet sjednaných hypoték dosáhl čísla 10 831 ks, což je další historické maximum. Jednoduchým podílem zjistíme průměrnou výši hypotéky, která v květnu vystoupala na 1,911 milionu korun. Oproti loňskému roku tento ukazatel vzrostl o téměř 100 000 Kč.

Drtivou většinu v květnu sjednaných úvěrů tvoří nové hypotéky
Zatímco v roce 2013 podíl refinancování činil více než třetinu sjednaných úvěrů, letos podle dat ČNB se podíl refinancování pohybuje zhruba na úrovni 17 % celkové sumy sjednaných úvěrů. Vyjádřeno v korunách: z celkových 20,7 miliard bylo jen 3,5 miliardy korun poskytnuto s účelem splacení dříve sjednané hypotéky, zbývajících 17,2 mld. jsou hypotéky na nově pořizované nemovitosti. 

Průměrná úroková sazba v květnu sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 5 setin procentního bodu na 1,89 %, což je nové historické minimum. Pokles úrokových sazeb koreluje s poklesem nabídkových sazeb v předchozích měsících.

Obecně však ještě nelze říci, že by sazby dosáhly svého minima. Sazby na mezibankovním trhu v červnu opět zamířily dolů a postupně propadly až na dosah historických minim a když k tomu připočteme enormní zájem bank o získání nových klientů ještě před platností nových regulatorních pravidel, eventualita dalšího snížení nabídkových sazeb ještě existuje. Zajímavé úvahy se vedou ve Velké Británii, a to v souvislosti s Brexitem. Názor odborníků se kloní k tomu, že Brexit bude znamenat růst hypotečních úrokových sazeb. Jaká bude realita, ukáže vývoj v příštích týdnech. 

Hlad po nemovitostech a tím i úvěrech na jejich financování je extrémní a to i bez výrazných cenových impulzů ze strany bank. Vysoký objem sjednaných hypoték očekáváme i ve stávajícím měsíci. Jestli však dojde k překonání loňského maxima, není vůbec jisté. Laťka je tentokrát posazena hodně vysoko. Loni v červnu totiž banky poskytly hypotéky za 19,7 miliardy korun, takže nepřerušovaná 19 měsíční série posouvání měsíčních maxim může v letošním červnu skončit.
 
 Podíl refinancování květen 2016 Vývoj průměrné výše hypotéky

Luboš Svačina

odebírat zprávy