Správný čas na investici do rekreačního objektu

Správný čas na investici do rekreačního objektu

1.6.2016 - Vzhledem k aktuální situaci ve světě se stávají čím dál žádanější tuzemské dovolené. Pronájem chaty nebo chalupy v některém z oblíbených míst v Čechách a na Moravě se tak stává pro mnoho lidí ideální dovolenou. Tím se samozřejmě zvyšuje i potenciál investice do rekreačního objektu.

Stejně jako v případě investičních bytů je nejdůležitější výběr správné nemovitosti. U rekreačních objektů určuje možný výdělek z velké části lokalita. Vila v těsné blízkosti kolonády lázeňského města nebo chalupa pod vyhledávanou sjezdovkou jsou velkým předpokladem pro úspěšnou investici. Pokud má investor představu o typu nemovitosti, měl by s její koupí vydržet až skončí sezóna. Například již zmíněná vila u kolonády bude mít pravděpodobně vyšší cenu na jaře před sezónou, zatímco na podzim ceny budou spíše klesat.

Zejména pokud bude vyhledávanou nemovitostí starší chalupa, je potřeba důkladně prověřit její technický stav. Posouzení skutečného stavu by měl kupující nechat nezávislému stavebnímu odborníkovi. V případě nutných oprav je potřeba vzít v úvahu všechny náklady spojené s úpravu nemovitosti.

Investice do rekreačního objektu může být mnohdy výhodnější, než pronájem bytové jednotky v centru města. Zájemce o tento typ nemovitosti si však musí uvědomit, že pronájem rekreačních nemovitostí je většinou krátkodobý a obnáší mnoho starostí. Pokud majitel objektu nebydlí v těsné blízkosti, je potřeba zvážit, zda správu svěří schopnému zaměstnanci nebo uzavře zprostředkovatelskou smlouvu s agenturou. Druhá varianta ukrajuje předem dohodnutá procenta z každého pronájmu, jejichž výše nebývá zanedbatelná.

Ačkoliv současná doba investicím do rekreačních objektů nahrává, je potřeba si uvědomit, že tento způsob zhodnocení peněz není bezstarostný. Také v pronájmu nemovitostí za účelem dovolené je konkurence a je potřeba věnovat spoustu času a energie nejen výběru objektu, ale také pozdější péči o svou investici.

Lenka Doleželová

odebírat zprávy