Záloha, kauce, jistina, rezervační poplatek?

Záloha, kauce, jistina, rezervační poplatek?

19.5.2009 - Záloha, kauce, jistina, rezervační poplatek – asi čtyři nejčastější výrazy, se kterými se velmi často setká každý zájemce, jenž si vyhlédl nemovitost v realitní kanceláři. Co to vlastně ta záloha je? K čemu slouží? A musím ji skládat i když mám o nemovitost eminentní zájem? Možná právě vám dnes nastíníme význam těchto pojmů.

Máte-li za sebou prohlídku nemovitosti, o kterou jste projevili zájem, tak budete s největší pravděpodobností požádání o složení zálohy, kauce, jistiny nebo rezervačního poplatku, dále už jen kauce, na danou nemovitost. Tato kauce, a to bývá mnohdy opomínáno, by měla být nedílnou součástí rezervační smlouvy popřípadě předkupní smlouvy (někdy také uváděna jakou smlouva o smlouvě budoucí). Obě strany, kupující i prodávající, který bývá v mnoha případech zastoupen realitní kanceláří, by měli mít předem stanovené podmínky, na základě kterých bude patrné, jak se bude s kaucí dále nakládat.

Od chvíle uhrazení rezervačního poplatku, by měla realitní kancelář zrušit veškerou inzerci a přestat jednat s dalšími potencionálními kupci. Součastně by měl kupující činit všechny kroky k uhrazení kupní ceny do níž by měla být kauce započítána v případě, že bude obchod úspěšně realizován.


Propadnutí kauce ve prospěch realitní kanceláře, prodávajícího

Tyto podmínky by měla přesně definovat výše uvedená rezervační smlouva. Nejčastějším důvodem propadnutím kauce bývá odstoupení od koupě nemovitosti ze strany prodávajícího z důvodu neuhrazení kupní ceny zájemcem. Ve většině případů je kauce v plné výši nevratná.

Před složením kauce doporučujeme pečlivě zvážit způsob financování dané nemovitosti. V případě, že dojde k financování nemovitosti pomocí hypotečního nebo jakékoliv jiného úvěru, je dobré mít tento úvěr předem schválen. Přinejmenším tak, aby jste měli garantováno, že váš příjem je dostatečný pro získání úvěru.

Jako ve všech obchodních případech, i v tomto, je vhodné mít s sebou právního zástupce nebo s ním alespoň jednotlivé kroky koupě nemovitosti konzultovat.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy