Peníze ze stavebního spoření půjde vybrat i bez opatrovnického soudu

Peníze ze stavebního spoření půjde vybrat i bez opatrovnického soudu

30.3.2016 - Schvalovacím procesem úspěšně prošla novela zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte. Dobrá zpráva jak pro rodiče, tak stavební spořitelny.

V závěru minulého týdne podepsal prezident republiky novelu zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte. Dosud bylo nutné pro výplatu prostředků získat souhlas opatrovnického soudu. Podpisem prezidenta se završil schvalovací proces a nyní se čeká na nabytí jeho účinnosti zveřejněním ve sbírce zákonů.

Co to znamená pro klienty?
• Pokud bude potřeba vypovědět smlouvu o stavebním spoření dítěti, postačí, aby se na ukončení shodli oba rodiče (všichni zákonní zástupci).
• Smlouva však nesmí být v tzv. vázací lhůtě, typicky tak musí být starší 6 let. Nová úprava tímto mechanismem brání jednání, kdy by rodiče mohli zrušit stavební spoření dítěti předčasně jen na základě svého úsudku, a tím by dítě přišlo o státní příspěvek.
• Nebudou-li však všichni zákonní zástupci souhlasit s ukončením smlouvy nezletilého účastníka, bude se i nadále vyžadovat souhlas soudu.

Nové podmínky se vztahují i na všechny uzavřené smlouvy. Účinnosti novela nabude formálním uveřejněním ve sbírce zákonů, takže do konce dubna by měla být účinná.

Co to znamená pro stavební spořitelny?
Od roku 2014 začaly stavební spořitelny vyžadovat při ukončování smluv nezletilých dětí souhlas opatrovnického soudu. "To přirozeně odradilo velkou část rodičů od uzavírání smluv pro své děti. Tím fakticky došlo ke znatelnému zmenšení trhu (smlouvy s nezletilými tvořily odhadem kolem 15 % nových smluv)," odhaduje Petr Kielar, majitel partnerského portálu Stavebky.cz.

Za rok 2015 spořitelny uzavřely 458 566 nových smluv, což je o téměř 155 tisíc smluv méně než za stejné období předchozího roku (613 tisíc) a meziroční pokles pokračoval i v letošním roce. Je pravděpodobné, že schválení novely a uvolnění pravidel se projeví nárůstem zájmu o smlouvy stavebního spoření.

"Zrušení povinnosti vítáme a vnímáme jej jako racionální rozhodnutí. Stavební spoření motivuje klienty k tvorbě úspor a u mladých lidí je výborným odrazovým můstkem při pořízení či zlepšení vlastního bydlení," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem finance s.r.o..

Luboš Svačina

odebírat zprávy