Čeká nás zdražování nemovitostí?

Čeká nás zdražování nemovitostí?

7.5.2009 – Akcie realitní společnosti ECM nabraly na síle a za poslední 4 dny posílily o téměř 72 procent. Česká ekonomika zaznamenala přebytek zahraničního obchodu za měsíc duben 2009 ve výši 23,4 miliardy. Realitní makléři hlásí zvýšený zájem o nemovitosti. Přičte-li se k dnešnímu snížení základní úrokové sazby ČNB na historické minimum (1,5%) možné snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů, tak nás čeká ještě hodně zajímavá druhá polovina roku 2009. Roku, který začal zprávami o negativním vývoji realitního trhu nejen ve světe, ale také v České republice. Roku, který zaznamenával pokles cen nemovitostí. Roku, který se zapíše do pomyslných dějin českého realitního trhu, jako jeden z nejpřísnějších ve vztahu na plnění přísných podmínek při získávání hypotečních úvěrů.

Trh jako by se rozdělil na dvě poloviny. První předpovídala další pád cen nemovitostí a konec většiny realitních kanceláří. Druhá polovina považovala konec roku 2008 za největší propad cen realit ovšem roku následujícímu předpovídali spíše zpomalování poklesu cen s možností jemného růstu v období podzim/zima 2009. Stejně tak nepovažovali zánik většiny realitních kanceláří jako nijak dramatický, spíše naopak. Malé realitní kanceláře měly většinou nízké provozní náklady, proto se dokázaly rychle přizpůsobit snížení poptávky po nemovitostech na přelomu let 2008/2009. Velké realitní společnosti se ovšem mohli dostat do finančních problému díky vysokým fixním nákladům.

Pokud by došlo k dalšímu snížení základních úrokových sazeb hypotečních úvěrů a větší benevolenci bankéřů při vyřizování hypoték, tak bude velmi zajímavé sledovat, jestli dojde k nárůstu cen některých typů nemovitostí v druhé polovině letošního roku.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy