Reality v regionech – Plzeňský kraj

Reality v regionech – Plzeňský kraj

24.4.2009 – Plzeňský kraj zaznamenal, stejně jako ostatní kraje České republiky, koncem roku 2008 značný propad cen nemovitostí. Největší zásluhu na této, do té doby vzestupné, tendenci měl propad cen bytů v panelových domech. Ty byly dlouhodobě nadhodnoceny a bylo jen otázkou času, kdy se sníží poptávka to tomto druhu bydlení. Protipólem byly byty v novostavbách, které si svou cenu drží i nadále. Vzhledem k malému počtu developerských projektů v Plzni, je vlastnictví těchto bytů dlouhodobě považováno za jednu z nejbezpečnějších investic. Obdobně lze hovořit také o novostavbách rodinných domů, které si svou cenu stále drží. Na otázky, jak přesně se vyvíjel realitní trh v Plzeňském kraji v posledních měsísích, jsme se zeptali Evy Kolínové z realitní a finanční kanceláře RIVA.
 

Trh s realitami nezažívá, dle slov některých realitních makléřů, zrovna nejrůžovější období. Jak se vyvíjí letošní rok oproti těm loňským ve vztahu na poptávku po nemovitostech v Plzeňském kraji?

"Ano, již koncem minulého roku opadl zájem o koupi veškerých nemovitostí v plzeňském regionu, což se promítlo i do letošního roku o to více, že média neustále mluví o krizi a o snížení cen nemovitostí. Klienta tak nabádají k vyčkávání. Od dubna, ale sledujeme opětovný zájem o koupi nemovitostí."

U některých typů nemovitostí došlo k plošnému snížení cen. Kterých nemovitostí se tento propad dotkl ve vašem regionu nejvíce?
"K plošnému snížení cen došlo hlavně u bytů v panelácích a na nezajímavých místech. Nejvíce na ceně ztratily byty 4+1 a 3+1. Malé byty měly propad menší."

Které typy nemovitostí si naopak svoji cenu drží?
"Svoji cenu si neustále drží, podotýkám v Plzeňském kraji, novostavby, jelikož v Plzni není dostatek nových bytů a rodinných domů na zajímavých adresách. U pozemků, hlavně stavebních a zasíťovaných, se cena také drží na cenách minulého roku."

Do kterých typů nemovitostí by jste nyní doporučila investovat?
"Osobně si myslím, že v této době se vyplatí investovat jen do novostaveb bytů nebo rodinných domů."

Samostatnou kapitolou jsou developerské projekty. Mnohé pražské společnosti se potýkají se sníženou poptávkou po nových bytech. Jaká je situace ve vašem regionu?
"Developeři v Praze mají problémy s prodejem nových bytů určitě větší než Plzeň. Naše realitní kancelář prodává 2 developerské projekty u nichž je prodáno více než 50 % bytů a doufáme, že další zájemci přibudou těsně před dokončením stavby. Pryč jsou léta, kdy developer" nekopl" do země a měl 50% prodáno. Samozřejmě útlum v prodeji  oproti minulým rokům je, ale tehdy se prodávalo hlavně proto, že hrozilo zvýšení DPH."

Co by podle vás zlepšilo situaci na realitním trhu?
"Zájemci o byty jsou, ale po zpřísnění pravidel v bankách, jen málokterý klient dostane financování. U novostaveb je to snadnější, ale u starších nemovitostí klient dostane jen 80% odhadu nemovitosti a sám musí mít v hotovosti 20%, což je u většiny kupujících problém."

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy