Ceny bytů přestávají klesat, pozemky si cenu stále drží

Ceny bytů přestávají klesat, pozemky si cenu stále drží

15.4.2009 – Propad cen bytů, nezájem kupujících o nemovitosti, špatná dostupnost hypotečních úvěrů. Takové a podobné titulky jsme mohli číst v posledních měsících na stránkách denního tisku. Tak, jak žádná bouře věčně netrvá, tak i pokles cen některých nemovitostí zastavuje svůj pád. Škody byly sice u některých typů nemovitostí velké, ale stále platí, že investice do nemovitostí je jednou z nejbezpečnějších. Pokud bychom mohli rekapitulovat, tak nejmenší důvod k radosti mohou mít majitelé panelových bytů ve špatném technickém stavu nacházející se v neatraktivních lokalitách. Těch se propad cen dotkl nejvíce. Naopak, majitelé novostaveb a pozemků se mohou usmívat. Jejich investice do nemovitostí nebyla propadem cen výrazně poškozena.

Jak moc se projevuje snížení cen nemovitostí v Praze, co se děje s cenami pozemků a na další dotazy z aktuálního světa realit jsme se zeptali Petra Vosmíka, generálního ředitele Českomoravské ralitní a.s.

Mnozí realitní odborníci hovoří o zastavení propadu cen bytů. Jaká je nyní situace v Praze, pociťujete další pokles cen nebo již došlo k cenové stabilizaci?
"Stále zaznamenáváme pokles cen zejména u panelových bytů v družstevním vlastnictví. Rychlost cenového propadu se však zpomalila."

Je nyní tedy ta pravá chvíle pro nákup nemovitosti nebo doporučujete budoucím kupujícím ještě vyčkávat?
"Trh čeká na dosažení cenového dna, kdy dojde k následné korekci s mírným navýšením cen. Přesné cenové dno nelze stanovit, ale zpomalení poklesu cen nasvědčuje, že se dno blíží. V případě, že zájemce konkrétní nabídka zaujala lze nákup nemovitosti v současných cenách doporučit. Vyhledání vhodné nabídky je pro spokojenost kupujícího v dlouhodobém měřítku nakonec důležitější než cena."

Cenový výkyv se nijak razantně neprojevil na cenách pozemků. Jaký očekáváte vývoj cen pozemků v Praze a nejbližším okolí ve zbytku roku 2009.
"Pohyb cen pozemků a domů v Praze je dlouhodobě bez výrazných výkyvů. Jejich ceny budou závislejší na místních podmínkách, ale v průměru očekáváme v tomto segmentu cenovou stagnaci."

Realitní trh je velmi citlivý na chování bank poskytující hypoteční úvěry. Zaznamenal jste v tomto směru poslední dobou nějaká zlepšení?
"Banky až přehnaně reagovaly na krizi výrazným plošným zpřísněním podmínek pro udělení hypotečního úvěru. Přístup bank se v posledních měsících stabilizoval a očekáváme individuálnější přístup pro schvalování hypoték v závislosti na osobních možnostech žadatele a tím i zvýšení počtu úspěšných žadatelů."

Dle poskytnutých informací z realitního a zpravodajského serveru realitycechy.cz a realitymorava.cz došlo v posledních měsících k zastavení propadu cen malometrážních bytů. Následně se zpomalil propad cen také u bytů 3+1. Neudržované panelové byty svého cenového dna pravděpodobně ještě nedosáhly, ale u většiny ostatních nemovitostí se propad  značně zpomalil v některých případech dokonce zastavil.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy