Ceny bytů stále klesají – nikoliv však dramaticky jako v roce 2008

Ceny bytů stále klesají – nikoliv však dramaticky jako v roce 2008

3.4.2009 – Průměrné ceny bytů v České republice mají za sebou další pokles, nikterak však tak razantní jak jsme tomu byli svědky koncem roku 2008. V období březen – duben 2009 došlo k poklesu průměrných cen bytů o 0,488%. Tyto údaje dnes uveřejnil realitní a zpravodajská portál www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz. Oproti září 2008 došlo ke snížení průměrných cen bytů o 6,738%.  Realitní odborníci předpovídali zastavení propadu cen bytů zejména v období jaro – léto 2009. Odlišná situace je ovšem v regionech. V mnohých lokalitách ČR zaznamenáváme stálý pokles cen i nyní.

                               Česká republika byty celkem

Byty 1+1 a 2+1 stále drží cenu, očekávané zastavení poklesu cen u bytů 3+1
V minulém měsíci jsme zaznamenali zpomalení poklesu cen bytů 1+1 a 2+1 způsobené zvýšenou poptávkou po menších bytech. Byty 1+1 a 2+1 začaly být velmi často vyhledávány drobnými investory. Ti těží z aktuální zvýšené poptávky po pronájmech stejně tak i z předpokladu, že malometrážní byty již nebudou nijak dramaticky zlevňovat. Byty 3+1 začaly v posledních měsících vykazovat menší ztráty, proto bylo zastavení pádu cen u těchto bytů očekáváno. Oproti březnu 2009 došlo k nárůstu průměrných cen bytů 3+1 v ČR o 0,673%. 

                          Česká republika byty 2+1                                              Česká republika byty 3+1
  
 

Praha stále zlevňuje
Zaměříme-li se na jednotlivé části Prahy, tak můžeme i zde sledovat určité zpomalení poklesu průměrných cen bytů. Ještě v minulém měsíci vykazovaly některé pražské čtvrti propad v řádech desítek procent. Za poslední měsíc vykázala největší pokles Praha 6 (-6,259%) oproti tomu došlo v Praze 5 ke snížení o pouhých 0,053%. V následujících měsících očekáváme zpomalení propadu cen pražských bytů. Výjimkou jsou panelové byty v neatraktivních lokalitách, popřípadě byty ve špatném technickém stavu. U těchto nemovitostí lze pokles cen očekávat i v dalších měsících. 

                                    Praha 6                                                                               Praha 7
  

Čechy – Most další snížení cen, Hradec Králové zastavení propadu
Město Most patří dlouhodobě k městům, kterých se propad cen bytů v České republice dotkl nejvíce. Za poslední měsíc došlo k dalšímu poklesu a to o 13,412%. Oproti tomu se propad cen bytů v  Hradci Králové po půl roce zastavil. V období březen - duben 2009 došlo dokonce k navýšení průměrných cen bytů v Hradci Králové o 0,227%. Vzhledem k dlouhodobému poklesu cen v tomto regionu je právě údaj za měsíc duben známkou dosažení pomyslného dna cen bytů. V dalších měsících se nijak dramatické vychýlení průměrných cen bytů v Hradci Králové již neočekává.

                                    Most                                                                              Hradec Králové
  

Morava – Brno hlásí nárůst, zbytek Moravy jemný pokles
Stejně jako v Hradci Králové i v Brně se předpokládalo zastavení propadu cen bytů v těchto měsících a údaje za duben 2009 tato tvrzení potvrzují. Za poslední měsíc došlo v Brně dokonce k navýšení průměrných cen bytů o 2,07%. Jihomoravská metropole patří dlouhodobě k lokalitám s poměrně silnou kupní silou a proto v dalších měsících neočekáváme nijak razantní propad cen, spíše naopak. V ostatních městech, vyjma Ostravy a Olomouce nezaznamenáváme žádné výrazné vychýlení cen bytů, Znojmo (-1,662%), Prostějov (-0,527%), Šumperk (-0,932%), Vsetín (-1,297%) a Zlín (-0,711%). Olomouc a Ostrava jsou města, která zaznamenávají od listopadu 2008 stálý pokles cen bytů. V obou těchto městech se dá očekávat, že budou v dalších měsících následovat jihomoravskou metropoli a zastaví propad průměrných cen bytů.

                                    Brno                                                                                     Ostrava
  

Jednotlivé statistiky vývoje cen bytů naleznete na:
http://www.realitymorava.cz/informace/statistiky

Související články:
Dochází k zastavení pádu cen bytů? 
Průměrné ceny bytů poklesy za poslední měsíc o 4,656%

Michal Pich, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy