Vyplatí se koupit byt na investici?

Vyplatí se koupit byt na investici?

28.4.2015 - Aktuální situace na realitním trhu je velmi příznivá pro nákup bytu na investici. "Sazby hypoték se drží na historickém minimu a v kombinaci s nízkými cenami nemovitostí připravily ideální pole pro výhodné investice. Již v průběhu letošního roku však očekáváme mírný růst cen bytů ve větších městech a jejich okolí. Proto je nyní optimální doba na koupi nemovitosti na pronájem, která při dobrém výběru přinese zajímavý výnos a zhodnotí vložené peníze," říká Martin Němeček z Realitní společnosti České spořitelny.

Investice do nemovitosti je jednou z těch nejbezpečnějších a dokáže přinést i několikaprocentní výnos. Nemusí jít ovšem jen o investici do činžovního domu nebo jiné velké reality. Nejdostupnější investicí jsou menší byty"Pokud nyní koupíte byt za stávajících výhodných podmínek a pronajmete jej, pak při dobře nastavené hypotéce pokryjete měsíční splátku úvěru z utrženého nájemného. Nevzniká tak velké finanční zatížení, peníze bude třeba vynaložit pouze na základní vybavení, administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti a na následnou údržbu bytu a placení daně,“ přibližuje Vlastimil Žihla, majitel pobočky RSČS/Divize nemovitostí.

Výhodný nákup demonstruje Vlastimil Žihla na vzorovém příkladu panelového bytu 2+kk v osobním vlastnictví o velikosti 46 m2 na sídlišti v Praze Stodůlkách. "Při výběru nemovitosti na investici hraje významnou roli lokalita, ve které se nachází, stejně jako dopravní dostupnost. V poslední době také stoupá zájem o energetické úspory a byt s nízkými provozními náklady rychleji najde svého nájemníka. Ten většinou ocení i základní výbavu bytu, aby se mohl rovnou nastěhovat. Náš modelový byt se nachází v blízkosti stanice metra B a jeho kupní cena je 2.100.000 korun. Z vlastních zdrojů jsme schopni dodat 350.000 korun a výše hypotéky tak bude 1.750.000 korun. U České spořitelny bude při sazbě 1,99 % a splatnosti úvěru 30 let měsíční splátka činit cca 6.500 korun. Byt těchto parametrů v dané lokalitě je však možné pronajmout zhruba za 8.500 korun měsíčně."

Majitel tak bude mít zajištěné splácení hypotéky a ještě k tomu získá přibližně 2.000 korun měsíčně. Ty po zdanění může uschovat například pro mimořádné splátky úvěru, nebo je použít k údržbě bytu. Po doplacení celé hypotéky bude mít byt ve svém osobním vlastnictví a ten mu bude přinášet už jen čistý zisk. Navíc v něm má uložené peníze, které může v případě potřeby získat prodejem bytu zpět.

Podle jakých faktorů vybírat nemovitost na investici?
1. Dobrá lokalita – místo, kde je poptávka po pronájmu, tedy dopravně dobře dostupné s občanskou vybaveností v okolí
2. Snadná dostupnost – umístění v blízkosti zastávky MHD (v Praze nejlépe na metru), rychlá dostupnost centra města, možnost parkování
3. Menší velikost bytu – ideálně garsonka nebo menší či středně velký dvoupokojový byt
4. Nízké náklady na provoz bytu – byt s nízkými provozními náklady si rychleji najde nájemníka
5. Pořízení základního vybavení bytu – spolu s koupí bytu je potřeba počítat s nákupem základního vybavení (kuchyňská linka, vestavěné skříně, pračka, lednice, vybavená koupelna), aby se nájemník mohl okamžitě nastěhovat

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy