Koupě kvalitní nemovitosti je stále velmi výhodnou investicí

Koupě kvalitní nemovitosti je stále velmi výhodnou investicí

24.3.2009 – I přes negativní dopady současné finanční krize zůstanou podle společnosti FINEP kvalitní nemovitosti jistou a výnosnou investicí. Oproti minulosti porostou ale nároky na posuzování jednotlivých kritérií důležitých pro výběr vhodné reality.

Finanční krize naplno ukázala rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním bydlením. Majitelé bytů ve starších panelových domech už nejspíše svou příležitost pro nejvýhodnější prodej zmeškali. Zájem bude především o nemovitosti vyššího standardu v zajímavých lokalitách. Samozřejmostí je atraktivní okolí, dobrá infrastruktura a blízkost hromadné dopravy,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti FINEP CZ Vladimír Zuzák.

Během finanční krize potřebují lidé bydlet stejně jako v době růstu. Současná nejistota výrazně ochladila poptávku, ale to je jen dočasný trend. Lze naopak očekávat, že díky mimořádnému výkyvu v poptávce v posledních měsících, budou ceny kvalitních bytů v budoucnu opět výrazně růst,“ vysvětluje Vladimír Zuzák.

Současná situace, nutící řadu developerů zastavit či odložit své projekty, totiž výrazně ovlivní nabídku bytů v budoucnu. „Předpokládáme, že po odeznění krize poptávka po bytech opět výrazně poroste a s tím i jejich cena. Mezeru na trhu nebude možné ihned zacelit, protože příprava a realizace projektů trvá několik let,“ dodává Vladimír Zuzák.

Nemovitosti s velkou jistotou zhodnocení:
Novostavba nebo starší zrekonstruovaný byt ve zrekonstruovaném domě v centrálních či unikátních lokalitách. Příkladem je nejenom Praha, ale například i Český Krumlov či jiná unikátní historická města.
1. Pokud je nemovitost starší, měla by mít nové topení, vodu, podlahy a především činné společenství vlastníků, které aktivně dbá na opravy a bezproblémový chod společných částí domu.
2. Blízká odpočinková zóna jako park nebo les
3. Dobrá dopravní dostupnost do centra města, mimořádnou přidanou hodnotu mají byty v Praze
4. Dobrá občanská vybavenost – obchody, služby jako pošta, školy, lékař
5. Bydlení v klidné části nezatížené hlukem a automobilovou dopravou
6. Možnost blízkého a pohodlného parkování 
 
Nemovitosti, jejichž cena bude stagnovat nebo klesat:
Starší nezrekonstruovaná nemovitost nebo satelitní bydlení za městem
1. Špatná dostupnost do centra města nebo bydlení v lokalitě s vysokou nezaměstnaností
2. Nedostupnost odpočinkových zón, typicky bydlení na sídlišti
3. Nízká občanská vybavenost – absence obchodů a služeb jako pošta, školy, lékař
4. Družstevní bydlení – majitel má menší volnost v nakládání s majetkem
5. Bydlení poblíž rušných křižovatek a městských dopravních uzlů, které územní plán předurčuje další výstavbě

Zdroj a foto: FINEP CZ a.s., Pavla Temrová

odebírat zprávy