Pomůže zrušení daně z převodu nemovitosti k oživení realitního trhu?

Pomůže zrušení daně z převodu nemovitosti k oživení realitního trhu?

13.3.2009 - Deník E15 dnes uvedl, že tříprocentní daň z převodu nemovitostí, kterou dnes platí ten, kdo nemovitost prodává, má být od příštího roku zrušena. Vyplývá to ze současného návrhu ministerstva financí, který je součástí širší reformy daňové soustavy. Jejím cílem je celkové zjednodušení placení a výběru daní. 

Podle námi dotázaných realitních kanceláří se ovšem velká změna v zájmu o koupi nemovitostí na základě tohoto opatření neočekává. Dle slov Radka Zahradníka ze společnosti Okno realit dojde spíše ke změně způsobu zápisu u komerčních nemovitostí. Ty byly doposud velmi často zavkladovávány na společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Převod komerčního objektu na právnickou osobu byl výhodný zejména z důvodů neplacení daně z převodu nemovitosti při následném prodeji. Převod společnosti s ručením omezeným je záležitostí několika tisíc korun, ale daň z převodu nemovitosti např. u objektu za 10 mil. Kč znamená daňovou povinnost ve výši 300.000 Kč.

Budoucí prodávající tuto změnu velmi uvítají, ovšem reakce na oživení trhu může být přesně opačná. Spoustu kupujících může nyní odložit prodej své nemovitosti na dobu, kdy bude součastný návrh ministerstva financí realizován.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy