Hypotéky budou v roce 2015 pokračovat na úspěšné vlně

Hypotéky budou v roce 2015 pokračovat na úspěšné vlně

23.12.2014 - Banky v listopadu prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly 12,5 miliardy korun, z nichž bezmála 2/3 tvoří úvěry na koupi nemovitosti. Nízké úrokové sazby umožňují klientům dosáhnout na větší částky, takže průměrná výše úvěru pozvolna roste k 1,7 milionům Kč. Stavební spořitelny bojují s konkurencí rekordně levných hypoték.

Tuzemské banky v předposledním měsíci letošního roku sjednaly 7351 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,5 miliardy korun, jak vyplývá ze statistik portálu hypoindex.cz. Průměrná výše úvěru tentokrát opět vyšplhala na bezmála 1,7 mil Kč. Jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání počet i objem sjednaných úvěrů klesl, stále se však jedná o vysoce nadprůměrné výsledky. V listopadu se nad hranici 12 miliard banky dostaly pouze v letech 2007, 2012, 2013 a letos jde o druhý nejlepší výsledek v historii.

Loni v listopadu banky sjednaly rekordních 8267 hypoték v hodnotě 13,4 miliardy korun, tedy o 7 % víc. Z pohledu účelovosti dominují koupě nemovitostí (62 %), výstavba tvoří 14 % a na ostatní účely připadá zbývajících 24 %.

Objem poskytnutých hypoték
 
Průměrná výše úvěru dosáhla v listopadu 1,7 milionu korun. Za letošní rok dojde k výraznému navýšení průměrné půjčované částky. Loni to bylo 1,63 mil. Kč, letošní roční průměr vystoupá na 1,67 mil. Kč. Tento posun vzhůru je způsoben jednak příznivou cenou hypoték s vyšším LTV, rostoucími cenami nemovitostí a faktem, že klienti v době levných úvěrů raději volné prostředky investují jinak nebo si je nechávají jako rezervu pro nečekané události.

Vývoj průměrné výše hypotéky
 
V letošním roce jednoznačně oslabuje trend refinancování. Podle našeho odhadu, který vychází z dat České národní banky, míra refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 23 %, což v listopadové produkci znamená zhruba 2,9 miliardy korun. Zbývajících 9,6 mld. Kč jsou nové hypotéky. Loni při odhadované 35% míře refinancování objem refinancovaných úvěrů dosahoval téměř pěti miliard, jak je patrné z následujícího grafu. Pro banky, ale obecně i ekonomiku jako celek jsou to pozitivní čísla, která reflektují oživení na realitním trhu a menší fluktuaci klientů na trhu hypoték. 

Měsíční produkce hypoték
 
Úrokové sazby hypoték míří ke 2 procentům
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dál klesá. Oproti předchozímu měsíci ukazatel Fincentrum Hypoindex propadl o 7 setin procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 2,44 % a s ohledem na vývoj indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70 a aktivitě bank očekáváme, že jeho hodnota v následujícím měsíci pravděpodobně ještě nepatrně klesne. Index nabídkových sazeb GOFI 70 aktuálně dosahuje hodnoty 2,41%.
 
Stavební spořitelny v útlumu 
Stavební spořitelny v listopadu půjčily svým klientům 3,358 mld. Kč, což je o 100 mil. Méně než v říjnu, a o 9 % méně než loni. Největší tržní podíl v objemu nově sjednávaných úvěrů si udržuje Českomoravská stavební spořitelna. V listopadu  ČMSS rozpůjčovala 1,8 mld. Kč, což je výrazný propad, oproti říjnovým výsledkům, minulý měsíc to bylo 2,05 mld. Kč. Na druhé pozici je Raiffeisen stavební spořitelna, jejíž produkce naopak meziměsíčně posílila z 0,56 mld. Kč na 0,72 mld. Kč. Třetí místo patří Buřince (SSČS) s 0,41 mld. Kč. Modrá pyramida meziměsíčně také a sjednala úvěry za 0,34 mld. Kč. Pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se stabilním objemem 0,09 mld. Kč. 

Měsíční produkce stavebního spoření

Zatímco v poskytování úvěrů stavební spořitelny meziročně měsíc co měsíc ztrácí. V počtu uzavřených nových smluv vykazují rostoucí trend. Počet nových smluv o stavebním spoření roste meziročně o 3 procenta. Celkem od začátku roku spořitelny sjednaly 555 950 smluv (počítáno včetně navýšení cílové částky).

Meziročně objem úvěrů na bydlení klesá o 6,5 %
Konec roku se kvapem blíží. Za 11 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly v součtu na bydlení 172 miliard korun. Za loňskými výsledky již banky zaostávají o bezmála 12 miliard, což je jednak způsobeno menším zájmem o refinancování na straně hypoték a na druhé straně také poklesem úvěrů ze stavebního spoření. V součtu si však banky vedou velice dobře. Nyní chybí pouze statistiky za poslední měsíc a už je zřejmé, že naše odhady byly správné. Stavební spořitelny nejspíš dosáhnou na metu 40 miliard korun. Objem poskytnutých hypoték včetně bank nereportujících své výsledky MMR ani Hypoindexu se vyšplhá ke 195 miliardám korun.   

Financování bydlení v ČR
  
Hypotéky v roce 2015
Pokles sazeb v letošním roce předčil naše očekávání. Blíží se přelom roku, takže pokles by se mohl zastavit. Ovšem další zlevňování v rámci jarních kampaní je reálné. Index nabídkových sazeb GOFI 70 by mohl na jaře oscilovat v pásmu +/- jedné, dvou desetin. Příští rok by mohl být rok s historicky nejnižší průměrnou roční sazbou. Co se týče objemů poskytnutých úvěrů, očekáváme obdobný vývoj jako letos a objem poskytnutých hypoték v rozmezí 140 až 155 mld. Kč.

Libor Ostatek, Golem finance s.r.o.

odebírat zprávy