Dochází k zastavení pádu cen bytů?

Dochází k zastavení pádu cen bytů?

1.3.2009 – Za období od 1.2.2009 do 1.3.2009 došlo k plošnému zlevnění bytů o 0,296%. Oproti září 2008 se průměrná cena bytu v České republice snížila o 6,281% což odpovídá částce 141.918 Kč. Z dlouhodobého hlediska poklesla nejvíce cena u bytů 3+1, které se v období od 1.9.2008 do 1.3.2009 propadly o 8,441%. Informoval o tom dnes realitní portál www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz. Možná právě tato čísla dávají zapravdu všem, kteří hovořili o tom, že největší pád cen bytů máme již za sebou. Možná jde jen o stagnaci před dalším výkyvem, možná se opravdu realitní trh dostal z nejhoršího. Nejlépe o tom hovoří data získaná z výše uvedeného serveru za dané typy bytů a jednotlivé lokality České republiky. 
                                
                       Česká republika byty celkem                                       
 Byty 1+1 a 2+1 nárůst, byty 3+1 další zlevnění
Nejzajímavější jsou údaje vztahující se k jednotlivým typům bytů. Aktuální situace na realitním trhu nahrává poptávce zejména po menších bytech, které zaznamenaly očekávaný nárůst. U bytů 1+1 o 1,445% a u bytů 2+1 o 1,851%. Oproti tomu byty 3+1 stále ztrácí (-0,702%). Pokles je ovšem mnohem mírnější než v minulých měsících. 

                       Česká republika byty 2+1                                              Česká republika byty 3+1
 Praha - stálé zlevňování

Nejhorší situace panuje zatím v Praze. Dalo by se říci, že tak jak rychle rostly v posledních letech ceny bytů v této metropoli, tak rychle nyní klesají. Všechny městské části vykázaly za poslední měsíc propad průměrných cen bytů. Nejmenší ztráty zaznamenala Praha 6 (-0,823%), největší Praha 1 (-10,275%). Praha byla dlouhodobě označována za lokalitu s nejdražšími byty a to zejména těch v panelových domech. Ještě před rokem se dal prodat panelový byt 3+1 v původním stavu na sídlišti za cenu převyšující 3,5 mil. Nyní právě s těmito byty mají realitní makléři největší starosti. Právě zlevňování těchto bytů může stát za propadem průměrných cen bytů v Praze za poslední měsíc. Dle slov oslovených realitních makléřů si svoji cenu drží cihlové byty, u kterých došlo jen k mírnému poklesu.

                                       Praha 5                                                                               Praha 6
 Čechy – stabilizace, vyjma Hradce Králové

České Budějovice, Plzeň, Benešov, Pardubice, Most a další města v posledním měsíci nijak zvlášť neztratila. Výjimkou je město Hradec Králové, které zaznamenalo za poslední měsíc propad průměrných cen bytů (-12,828%). Bydlení v Hradci Králové bylo v minulých letech na podobném vzestupu stejně jako Praha, proto propad za poslední měsíc asi nikoho nepřekvapil. I zde, stejně jako v Praze, očekáváme v následujících měsících spíše zpomalení poklesu cen s následnou stabilizací.

                                       Pardubice                                                                   Hradec Králové
 Morava – Brno, Olomouc, Zlín stagnace, Ostrava pokles

Jelikož na Moravě nerostly v minulých letech ceny bytů tak rychle jako např. v Praze, došlo v tomto regionu za poslední měsíc spíše ke stagnaci. Nejlépe o tom vypovídá vývoj cen za poslední měsíc v Brně (-0,915%), Olomouci (-0,2%), Prostějově (-0,616%) a ve Zlíně (-0,1%). Rychlý vzestup cen bytů jsme v posledních dvou letech zaznamenali v Ostravě, která dle dlouhodobých odhadů ztratila a to -6,064%. Průměrné ceny bytů v Ostravě se v posledních letech zvedaly zejména díky novým pracovním příležitostem vázaných velmi často na automobilový průmysl. Ten je ale v nejisté pozici a proto se mohl právě tento stav podepsat pod pokles průměrných cen bytů. Pokud dojde ke stabilizaci automobilového průmyslu lze očekávat v dalších měsících stabilizaci průměrných cen bytů s možností potencionálního růstu. V Ostravě byly po dlouhou dobu jedny z nejnižších cen bytů v České republice a faktory jakými je výstavba nových továren, rozšíření pracovních míst a napojení na dálnici D1 nahrávají spíše ke zvýšení cen bytů v tomto regionu.

                                       Brno                                                                              Ostrava
 


Jednotlivé statistiky vývoje cen bytů naleznete na:
http://www.realitymorava.cz/informace/statistiky

Michal Pich, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy