Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba spadla pod 2,5 %

Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba spadla pod 2,5 %

3.11.2014 - Indexy průměrných nabídkových úrokových sazeb během října spadly o další desetinu procentního bodu a dosáhly nového rekordního minima. U 2milionové hypotéky klienti nyní zaplatí o 603 Kč méně než před rokem a v porovnání s rokem 2009, kdy pokles sazeb odstartoval, jsou nyní hypotéky na měsíční splátce o tisíce korun levnější.

V září se sazbami hypoték hýbala pouze Sberbank, Oberbank a Hypoteční banka. Zbývající banky vyčkávaly a připravovaly se na další cenová střetnutí. A k tomu skutečně došlo. První bankou, která v říjnu říznula do výše úrokových sazeb, byla Raiffeisenbank, kterou záhy následovala Wüstenrot hypoteční banka. Po pár dnech oznámila pokles sazeb UniCredit Bank, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a také Česká spořitelna a Komerční banka. Výsledkem je radikální zlevnění hypoték.

Vývoj nabídkových úrokových sazeb dlouhodobě monitorujeme prostřednictvím indexů GOFI společnosti Golem finance s.r.o. a z aktuálních statistik vyplývá, že hypotéky v pásmu do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně zlevnily o další desetinu procentního bodu. V září index stagnoval na 2,56 %, nyní klesl na 2,46 % a v porovnání s loňským říjnem jsou nyní sazby o 65 setin procentního bodu. Tehdy průměr nabídkových úrokových sazeb dosahoval 3,11 %. Vyjádřeno v korunách: u dvoumilionové hypotéky s 20letou splatností tento pokles znamená snížení měsíční splátky o 603 Kč (z 11 202 Kč na 10 599 Kč).

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2009 - 2014

Splátka 100% hypotéky klesla o tisíce korun
Podobné zlevnění zaznamenaly také hypotéky v pásmu od 70 – 85 % LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z 2,73 % na 2,63 %. Oproti loňskému roku jsou 85procentní hypotéky levnější bezmála o 7 desetin procentního bodu levněji. Loni touto dobou index GOFI 85 dosahoval hodnoty 3,30 %.

Stejně jako v předchozích měsících největší meziroční pokles evidujeme u hypoték do 100 % LTV. Index GOFI 100 oproti loňskému říjnu ztratil 0,87 procenta. Jeho aktuální hodnota činí 3,60 %. Přitom ještě před 5ti roky, což je mimochodem dlouhodobě jedna z nejoblíbenější fixací, tento typ hypotéky nabízely banky s průměrnou úrokovou sazbou 6,44 procenta. V modelovém případě s 2milionovou hypotékou a 20letou splatností nyní klienti zaplatí na měsíční splátce o 3 162 Kč (10/2009: 14864 Kč; 10/2014: 11702 Kč).

Index průměrných variabilních úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV navázaných na 1M PRIBOR (GOFI 70 VAR) v říjnu vzrostl o 3 setiny procentního bodu na 2,59 %. Na trhu v tuto chvíli dochází k ojedinělé situaci, kdy hodnota indexu fixních sazeb je o 15 bazických bodů pod úrovní variabilních. 

Fixní vs. variabilní sazby 2014

V praxi samozřejmě toto nemusí být pravidlem. Indexy odrážejí průměry nabídkových sazeb a řada bank nabízí hypotéky s variabilní sazbou levněji, než hypotéky s 3 a 5letým fixem. Nabídka u variabilních sazeb začíná na 1,89 %, jenže rozdíl není zdaleka takový, aby klienty dokázal přilákat a tak drtivá většina klientů za stávající situace rekordně nízkých úrokových sazeb dává přednost jistotě. Na trhu převládají fixace na 3, 5 nebo i více let. Během uplynulých měsíců totiž banky přišly se zajímavou cenou i v případě 7 a 10letých fixací. Variabilní sazby zůstávají na okraji zájmu jak bank, tak klientů.

Fincentrum Hypoindex míří pod 2,5 %
V průběhu října byly zveřejněny také statistiky Fincentrum Hypoindexu odrážející průměrnou úrokovou sazbu všech v září poskytnutých hypoték. Hodnota indexu meziměsíčně klesla - v souladu s naším očekáváním a vývojem indexu nabídkových sazeb GOFI 70 - o 12 bazických bodů na 2,54 %. V říjnu očekáváme další pokles pod hranici 2,5 %.

Jak dál? Potvrdí se trend z předchozích let?
Úrokové indexy fixních sazeb klesly v říjnu ve všech sledovaných kategoriích, čímž prohloubily dosavadní rekordní minima. Kam se budou posunovat dál? V posledních 5ti letech sazby v závěru roku vykazovaly spíše klesající trend (2010, 2012), nebo postupně přešly do krátkodobé stagnace (2009, 2011). 
 
Banky zpravidla v závěru roku šturmují v plnění obchodních plánů, což sebou nese zpravidla i pokles sazeb. A podobný vývoj očekáváme i v letošním roce. Z aktuálních statistik MMR totiž vyplývá, že pod povrchem probíhá mezi velkými bankami tvrdý boj o druhé místo v objemu poskytnutých hypoték, což se může projevit i v cenách hypoték. Kromě toho v médích se minulý týden objevila informace o úspěšné eurové emisi hypotečních zástavních listů Raiffeisenbank, díky které se bance podařilo zlevnit část zdrojů pro úvěrové financování klientů.

Pohyb cen ve zbývajících dvou měsících sice už nemusí být tak výrazný, jako v uplynulém měsíci, i tak bude závěr roku zajímavý a máme se na co těšit. Stále však držíme náš odhad s očekávaným dosažením úrokového dna na přelomu letošního roku.

Luboš Svačina

odebírat zprávy