Zájem o hypotéky neklesá. V červenci banky rozpůjčovaly 14 miliard

Zájem o hypotéky neklesá. V červenci banky rozpůjčovaly 14 miliard

25.8.2014 - Banky v červenci poskytnuly hypotéky za 14,1 miliardy korun, což je nejvyšší červencový výsledek v dosavadní historii. Průměrná částka hypotéky klesla pod 1,7 milionu korun. Refinancuje se necelá čtvrtina celkového objemu sjednávaných hypoték, což je výrazně méně než v předchozím roce.

Tuzemské banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz* v červenci sjednaly 8352 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,1 miliardy korun. V porovnání s předchozím měsícem došlo k poklesu jak v počtu tak objemu poskytnutých hypoték. S ohledem na vysokou míru sezónnosti hypotečního trhu a obvyklým poklesem obchodní aktivity v letních měsících je při hodnocení výsledků vhodnější porovnávat aktuální výsledky vůči stejným obdobím předchozích let. Z tohoto srovnání potom vyplývá, že oproti červenci 2013 bylo letos poskytnuto o 418 hypoték méně, nicméně celkový objem vzrostl o 142 milionů korun a statisticky se jedná o největší sumu v červenci sjednaných hypoték v historii!

Pokles počtu a růst objemu značí také meziroční zvýšení průměrné výše sjednané hypoték. Zatímco loni klienti v průměru čerpali 1,605 mil. Kč, letos to bylo 1,691 mil. Kč. V porovnání s předchozím měsícem sice došlo k mírnému poklesu financované částky, červencové výsledky však potvrzují rostoucí trend průměrné výše úvěru. Tento trend vyplývá jednak z výrazného zlevňování hypoték s vyšším LTV (poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru), ale i pozvolna rostoucí cenou nemovitostí.

Podíl refinancování je menší, než se očekávalo
Po zveřejnění statistik ČNB, která nově začala sledovat míru refinancování hypotečních úvěrů, upravujeme směrem dolů i náš odhad, který nyní počítá pro rok 2014 s 23% mírou refinancování. Po očištění tedy suma nově sjednaných hypoték dosahuje výše 10,9 mld. Kč, což je o zhruba 400 milionů korun méně než v roce 2007 a touto optikou si rok 2007 stále drží první příčku v objemu nových hypoték. Menší podíl refinancování vyplývá jednak z menšího počtu letos končících fixací, ale především je výsledkem zostřené konkurence, kdy banky v konečné fázi vyjednávání o sazbě při otočce úrokové sazby dokáží vždy dorovnat konkurenční nabídku a klienta si udržet i za cenu nižší marže. Tento trend je v letošním roce markantní.

Úrokové sazby hypoték dál klesají
Průměrná úroková sazba v červenci poskytnutých hypoték klesla oproti předchozímu měsíci o 4 setiny procentního bodu na 2,72 %. Tento vývoj pro nás nebyl velkým překvapením. Index průměrných nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti indikuje vývoj Fincentrum Hypoindexu, v červnu klesl rovněž na 2,72 %, v červenci následně propadl na 2,67 % a i v srpnu pokračuje v poklesu. Podrobnou zprávu k vývoji úrokových sazeb včetně predikce pro zbývající měsíce roku budeme publikovat příští pondělí.

Hyporekord

Stavební spoření ve stínu hypoték
Při hodnocení vývoje na trhu s úvěry na bydlení nemůžeme opomenout také stavební spořitelny. Ty jsou nyní ve stínu rekordně levných hypoték, což se podepisuje na poklesu produkce sjednávaných úvěrů. Oproti červnu suma sjednaných úvěrů klesla o 340 milionů (m/m – 9 %) na 3,620 mld. Kč a v porovnání s loňským červencem je celková půjčená částka o 11 procent nižší. 

Největším tržním podílem na trhu stavebního spoření disponuje Českomoravská stavební spořitelna, což se potvrdilo i v uplynulém měsíci, kdy "liška" půjčila klientům 1,95 miliardy korun (54 % sjednaných úvěrů). Druhá v pořadí skončila Raiffeisen stavební spořitelna (0,72 mld. Kč; ), Svůj tržní podíl na úkor prvně jmenovaných nepatrně posílila Stavební spořitelna České spořitelny s 0,547 mld. Kč (t. p.15 %) a Modrá pyramida (0,349 mld. Kč; 9,6 %). Pětici spořitelen uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna s 53 miliony korun a 1,5procentním podílem z celkové sumy v červenci sjednaných úvěrů.

Zatímco v úvěrech stavební spořitelny procházejí hubeným obdobím“. Z pohledu nově uzavíraných smluv mají naopak žně. Stavební spořitelny uzavřely od ledna do konce července téměř 396.000 smluv, ve stejném období loni to bylo o 92.000 smluv méně.

Loni banky rozpůjčovaly na bydlení větší sumu peněz
V součtu od začátku roku suma sjednaných hypotečních úvěrů* dosahuje 84,9 mld. Kč. Za loňským rokem tedy banky zaostávají o 3,5 mld. Kč (y/y – 4 %). V případě stavebních spořitelen je propad ještě markantnější. V meziročním srovnání celkový objem klesl již o 14 %. Celkově tedy trh s úvěry na bydlení zaostává za loňskými výsledky o 7,1 mld. Kč.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji upravujeme náš odhad pro letošní rok. Celkově očekáváme, že banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení zhruba 195 mld. Kč, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty také úvěry bank nereportujících své výsledky serveru hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj*. Jejich podíl odhadujeme zhruba kolem 8 miliard korun. Celkem tedy objem hypoték očekáváme kolem 155 miliard. Produkce stavebních spořitelen se měsíc od měsíce propadá a v součtu podle našeho modelu dosáhne zhruba 40 miliard korun.

Hyporekord červenec 2014
*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Libor Ostatek

odebírat zprávy