Prodej nových bytů v Praze letos v druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 30 procent

Prodej nových bytů v Praze letos v druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 30 procent

8.7.2014 - Zájem o nové byty v Praze ve druhém čtvrtletí letošního roku výrazně vzrostl. V období od dubna do června zdejší developeři prodali celkem 1500 nových bytů, což je o 30 procent více než ve stejném období loňského roku. Za celé první pololetí se v Praze prodalo celkem 2 850 nových bytů, meziročně se tak jejich počet zvýšil o 20 procent.

Dalších 6 600 bytů mají v současné době developeři připravených k prodeji. Vyplývá to ze společných dat společností Ekospol, Trigema a Skanska, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

Největší podíl na razantním nárůstu počtu prodaných nových bytů ve druhém čtvrtletí měla společnost Ekospol, která na jaře odstartovala mohutnou prodejní ofenzivu. Ze společných dat totiž vyplývá, že zhruba každý pátý prodaný byt v tomto období byl právě od Ekospolu a tato společnost tak s výrazným odstupem vévodí tuzemskému trhu rezidenčního developmentu. "Rychlost, se kterou prodáváme naše byty, je doslova raketová. Většinu našich projektů jsme vyprodali více než z poloviny jen pár týdnů po jejich uvedení na trh. Mám skoro obavu, abychom uspokojili všechny naše potenciální zákazníky," říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. "Čísla o prodejích nás těší o to více, že naše byty vyprodáváme dlouhou dobu před dokončením a bez použití jakýchkoliv slev, čímž se lišíme od našich konkurentů. Přitom v současné době je v Praze okolo dvou tisíc nových dlouhodobě neprodaných bytů, tedy takzvaných ležáků," dodává Evžen Korec.

Za razantním růstem počtu prodaných bytů na jaře letošního roku stojí rovněž mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu, kdy banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. "Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent," uzavírá Evžen Korec.

Lucie Mazáčová

Zdroj foto: Trigema a.s.

odebírat zprávy