Ovlivnila finanční krize ceny pozemků?

Ovlivnila finanční krize ceny pozemků?

28.1.2009 - Panelové byty v neatraktivních lokalitách zaznamenaly v posledních měsících velký propad cen. Kvalitní bydlení v centrech měst a v novostavbách si svou cenu drží a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k nějaké výrazné změně. Otázkou zůstává jak jsou na tom ceny pozemků, dotklo se jich zemětřesení realitního trhu nebo nás čeká ještě nějaké překvapení?

Základním rozdílem mezi byty a pozemky je v jejich množství. Byty, zejména ty nové, v posledních letech v nabídkách realitních kanceláří přibývaly, ale s pozemky byl trend přesně opačný. Máme samozřejmě na mysli pěkné pozemky. Cena pozemků sice stoupala stejným tempem jako ceny bytů, ale o jejich vzestup se postaral také jejich postupný nedostatek. Najít pěkný pozemek ve městě je již několik let nadlidský úkon a od toho se odvíjí ceny pozemků, které jsou ještě k dispozici. Ve městech jako je např. Olomouc, se realizuje nový územní plán, který by měl nedostatek pozemků částečně vyřešit, ale to, na stále zvyšující se ceně, pravděpodobně nic nezmění.

Sledovali jsme vývoj cen pozemků prezentovaných na portálu www.realitymorava.cz v období od 1.10.2008 do 1.1.2009 a z celkového počtu 6.605 pozemků jsme zaznamenali pokles cen u pouhých 0,5%. Po pečlivém prostudování bylo zjištěno, že se jednalo zpravidla o pozemky, jenž byly v nabídkách realitních kanceláří několik měsíců a velmi často obsahovaly nedostatky např. v nekompletnosti inženýrských sítí či lokaci v záplavové oblasti. Většina, z bezmála 6.000 prezentovaných pozemků, si svou cenu udržela, popřípadě došlo i k nárůstu cen. K poklesu cen u 99,5% prezentovaných pozemků nedošlo a v budoucnu se snižování cen ani nepředpokládá.

Koupi pozemku na pěkném místě s kvalitní infrastrukturou lze i nadále považovat za velmi dobrou investici. Tuto skutečnost si uvědomují i budoucí kupující, kteří velmi často hledají svůj vysněný pozemek i několik let.

Čtěte také:
Pozemky pro výstavbu i investici

Michal Pich, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy