Město proti vesnici aneb nepodceňte výběr pozemku

Město proti vesnici aneb nepodceňte výběr pozemku

29.4.2014 - Plánujete stavbu nemovitosti, ale nemáte vybranou lokalitu? Na otázku, jestli je lepší vesnice, nebo město, vám neodpovíme. Připravili jsme však přehled základních bodů, o nichž by měl každý člověk popřemýšlet, ideálně před samotnou koupí pozemku.

Ačkoli máme o bydlení různé představy, za obecné se dá považovat, že se starší občané poohlíží po klidnější lokalitě, která je minimálně zastavěna, ale bohatě vybavena inženýrskými sítěmi. Mladší generace upřednostňují centrum města, které zajišťuje bohaté společenské vyžití.

Palčivým problémem při výběru lokality je nabídka pracovních míst, jež se nesetkává s nabídkou stavebních pozemků. Do úvahy připadají i domy určené k demolici. Ty však jejich vlastníci nabízí za částky odpovídající novostavbám. Prakticky to znamená, že tam, kde jsou levné pozemky, není práce a naopak. S tím souvisí dojíždění nejen do zaměstnání nebo školy. Spousta obcí nemá obchod, lékaře, bankomat, kino, hospůdku. Z hlediska praktického bydlení je proto komfortnější město, kde se výše zmíněné služby nachází dokonce v nadbytku. Ve většině měst funguje hromadná doprava i v noci, což vítají obyvatelé vzdálenějších předměstí. Osoby, které prahnou po zábavě, navazování přátelství či anonymitě, se zde budou cítit skvěle.

Na druhou stranu, na vesnici je klidnější bydlení, zdravější životní prostředí jak po stránce fyzické, tak i psychické. Vyhnete se ucpaným ulicím, davům spěchajících lidí, nadměrnému hluku, zvýšenému stresu, mnohdy bezohlednému jednání, lhostejnosti atd.

Jak to vypadá s náklady na bydlení? To nám prozradil Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu: "Celková výše a základní struktura výdajů domácností žijících na vesnici a ve větších městech je velmi podobná. V menších obcích domácnosti více utrácejí za dopravu a potraviny, naproti tomu ve městech je největší část výdajů spojená s bydlením. Rozdílná je struktura samotných výdajů za bydlení. Na venkově, kde většina domácností bydlí ve vlastním, je výrazných 70,8 % výdajů utraceno za spotřebu energií. U domácností ve městech se 45,8 % výdajů za bydlení týká spotřeby energií a 37,7 % jde na platby za nájem."

Pokud jste si už lokalitu vybrali, doporučujeme se informovat na územní plán a regulativy, inženýrské sítě (plochu, kapacitu, možnost připojení, popř. jestli pozemek nekřižují například dálkové telekomunikační kabely), případná ochranná či záplavová pásma.

Hana Muchová

odebírat zprávy