Čemu by pomohlo snížení DPH na bydlení?

Čemu by pomohlo snížení DPH na bydlení?

13.3.2014 - Několik zemí EU má sazbu DPH na bydlení ve výši 3 % nebo 5 %, někde je bydlení od DPH zcela osvobozeno. Proč má Česká republika sazbu 15 %, a to navíc v období, kdy se tuzemské stavebnictví nachází ve špatném stavu?

Dvanáct států Evropské unie má nižší sazbu DPH než Česká republika, kde tato činí 15 %. Aplikování snížené sazby DPH na bydlení, byť jen na přechodnou dobu, než se české stavebnictví pozvedne, by mohlo pomoci k oživení ekonomiky a zaměstnanosti. V rámci EU by nižší sazba nepředstavovala nic neobvyklého – např. Polsko aplikuje sazbu 8 %, Rumunsko 5 %, Francie 5,5 % a Lucembursko 3 %. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.

"Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši 5 %, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun," konstatuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Primárně mladé páry by mohly uvítat dostupnější bydlení. Větší poptávka po vlastní nemovitosti by dala práci stavebním firmám a jejich zaměstnancům, kteří se v opačném případě připojí k žadatelům o sociální dávky.

Stavební činnost v České republice klesla v loňském roce o 8,3 %. V porovnání se situací, která panovala před krizí v roce 2008, byl propad stavební produkce o 25,1 %. Predikce pro rok 2014 není potěšující, navzdory mírnému růstu ekonomiky se ve stavebnictví odhaduje další pokles. Podle výzkumu z prosince 2013 plánovala jedna čtvrtina stavebních firem letos propouštět, dalších 16 % z dotazovaných nebylo rozhodnuto.  

Hana Muchová

odebírat zprávy