Další banky ruší poplatek za správu hypotéky

Další banky ruší poplatek za správu hypotéky

17.12.2012 - AXA Bank s platností k dnešnímu dni ruší poplatek za správu úvěrového účtu. Vedle mBank, Fio banky a Raiffeisenbank je tak čtvrtou bankou v pořadí, která si za tuto službu nic neúčtuje. A co víc? Na nový rok již máme potvrzeno, že se k tomuto kroku chystá další velká banka.

AXA Bank s platností k dnešnímu dni ruší poplatek za správu úvěrového účtu a potvrzuje tím nový trend, který odstartoval na začátku prosince, kdy Raiffeisenbank oznámila ukončení účtování poplatku jak za vedení hypotéky, tak spotřebitelských úvěrů. Předtím hypotéky bez tohoto poplatku nabízela pouze mBank a FIO banka. K dnešnímu dni tedy evidujeme již čtveřici bank s nulovým poplatkem a navíc máme čerstvě potvrzeno, že ke zrušení poplatku se s platností k 1. 1. 2013 chystá jedna z největších tuzemských bank.

Na rozdíl od zpracovatelského poplatku (poplatku za vyřízení hypotéky), jehož výše během uplynulých let pod tlakem konkurence postupně klesala, až jej některé banky ze sazebníků úplně vymazaly, poplatek za správu úvěrového účtu podobným tlakům dlouhou dobu odolával.  Zlom v tomto směru tentokrát nepřinesla konkurence, ale vyvolalo jej rozhodnutí německého soudu, který označil účtování tohoto poplatku za nezákonné, přičemž své rozhodnutí opřel o jednotnou evropskou legislativu. Tato zpráva se rychle rozšířila za hranice, klienti začali hromadně žádat o navrácení zmíněného poplatku, což se jim často podařilo a výsledkem jsou avizované zprávy, kdy banky od účtování poplatků "dobrovolně" ustupují.

Co tato změna znamená pro klienty bank?
Samotný fakt, že banka přestane klientovi poplatek účtovat, ještě nemusí nutně znamenat úsporu v rámci splácení úvěru. Banka se zpravidla snaží ztrátu zisku kompenzovat jinde. A nejčastěji to bývá v navýšené úrokové sazbě, jak ostatně celkem otevřeně avizovala Raiffeisenbank, takže při porovnání nabídek bank je třeba vzít v potaz všechny parametry úvěru, které ovlivňují jednak cenu, ale také průchodnost financování,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Na druhou stranu vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí je zjevné, že banky příliš prostoru pro rozpouštění poplatku v navýšené sazbě nemají a pokud budou chtít zrušení poplatku využít jako svou konkurenční výhodu, pak budou muset nejspíš tento pravidelný 150korunový příjem skutečně oželet. Klíč k udržení  ziskovosti budou muset banky hledat především v dlouhodobém vztahu s klientem,“ dodává Libor Ostatek.

Otázkou dalšího vývoje cen hypoték tedy zůstává, jak se zachová konkurence. Nicméně vzhledem k tomu, že k 1. lednu ruší správcovský poplatek jedna z velké trojice bank, očekáváme, že eroze správcovského poplatku bude pokračovat a počty bank s nulovým poplatkem za správu úvěru se v roce 2013 ještě dále rozrostou.

Luboš Svačina

odebírat zprávy