Velké realitní kanceláře nabírají makléře, hlavně na živnostenský list. Je to Švarcsystém?

Velké realitní kanceláře nabírají makléře, hlavně na živnostenský list. Je to Švarcsystém?

22.8.2012 - "Hledáme nové kolegy do našeho týmu," takových inzerátů na makléře je k vidění nespočet. Velké realitní sítě v Česku zvýšily v posledním roce počty makléřů a chtějí v tom pokračovat i nadále. Se zájemci ale většinou neuzavírají pracovní smlouvy na trvalý zaměstnanecký poměr, ale nabízí jim spolupráci na živnostenský list. Švarcsystém to podle nich ale v žádném případě není.

Z trhu podle odborníků odcházejí hlavně menší kanceláře a velcí hráči na trhu tím zvyšují svůj podíl. To je hlavní důvod, proč velké realitní společnosti navyšují v současnosti počet svých makléřů. Společnost M&M Reality zvýšila za poslední rok počet prodejců o 45% na aktuálních 2342 zprostředkovatelů. RE/MAX jich za posledních šest měsíců nabral 220 a v současnosti pro něj pracuje kolem 1200 prodejců. Century 21 má 575 makléřů, což je nárůst o 35%. Sting zvýšil meziročně počet makléřů o 25% na 215 prodejců. Zvyšovat počty makléřů chtějí sítě i nadále.

Je to nebo není švarcsystém?
Makléři u realitní kanceláře pracují ale hlavně na živnostenský list. "Schopní makléři začnou vydělávat okolo třetího měsíce činnosti. Tímto způsobem se mohou lidé dostat k výdělku, na který by jako zaměstnanci nikdy nedosáhli," uvedl pro provozní ředitel sítě RE/MAX Hanuš Němeček. Že se jedná o švarcystém ale realitky popárají. "Realitní makléř je podnikatel spolupracující s realitní kanceláří. Je to zvyklost od 90. let. Náklady má makléř ve své režii, v žádném případě se tedy nejedná o švarcsystém," řekl šéf Stingu Michal Pitucha. Nejlepší makléři si v jeho společnosti přijdou i na více než 100 tisíc korun, v nejpříznivějších obdobích až na 250 tisíc Kč.
"O Švarc systém by se nemělo jednat v případě, kdy pro makléře není příjem z jedné konkrétní RK jeho jediným příjmem a svou práci fakturuje také jiným subjektům," definuje Analýza současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří z května tohoto roku.
Podle tohoto dokumentu dnes neexistují jasné hranice, které by určily, kdy už se jedná o nelegální zaměstnávání, ale vždy záleží, jak se k věci postaví příslušné inspektoráty práci, které v této oblasti provádějí kontroly. Podle Analýzy může být jednou z variant řešení práce makléřů na tzv. "frančízingové smlouvy", kdy by makléři pracovali jako samostatný subjekt - pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.

Nic není zadarmo
Na jedné straně jsou vysoké výdělky, na straně druhé ale rizika, s kterými musí makléř počítat. "Pokud makléř v daném období nerealizuje obchod, pak je jeho příjem z tohoto období nulový. O tom je podnikání. Odměna se vyplácí za úspěch," poznamenal Němeček ze sítě RE/MAX. Odměna makléřů pochází z provize, která se často pohybuje kolem 4 % z prodejní ceny nemovitosti. Právě v rozdělení provize se jednotlivé firmy liší. U Stingu dostane makléř 30 – 50 % z provize, Century 21 nabízí zkušeným makléřům 40 – 60 % z uskutečněného obchodu. RE/MAX se pokouší nalákat prodejce na 80% odměnu z transakce.
Vedle šance na lukrativní výdělek se ale makléři musí připravit i na stres a spoustu času stráveného v terénu. "Práce realitního makléře je natolik časově i psychicky náročná, že pro úspěch je třeba se jí věnovat na 100 procent, tedy žádné vedlejší úvazky nejsou moc obvyklé," poznamenal manažer sítě Century 21 Štěpán Gjurič.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy