Průkazy energetické náročnosti budov: schválení je za dveřmi

Průkazy energetické náročnosti budov: schválení je za dveřmi

18.5.2012 - Energetické štítky budov, které už nyní děsí developery i majitele domů, jsou zase o krok blíž realizaci. Štítky mají při prodeji nebo pronájmu domu posloužit zájemcům k odhalení očekávané roční spotřeby za energie. Novela zákona o hospodaření energií, která obsahuje tuto povinnost, už čeká na schválení poslanecké sněmovny a platit by měla od ledna 2013.

Vládní návrh novely zákona, který obsahuje povinnost opatřit prodávané či nově pronajímané domy, byty či kanceláře průkazem energetické náročnosti schválil už sněmovní Hospodářský výbor. Novinkou je, že bude po přechodnou dobu existovat možnost splnit povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu. Tento krok zajistí hladký průběh nové povinnosti. Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy schválenou podobu novely zákona vítá: "Díky průkazům energetické náročnosti získají kupci či noví nájemníci lepší přehled, zda si například kupují dům či byt v "déčkové" nebo už "áčkové" energetické kategorie, podobně jako například u elektrických spotřebičů. V případě rodinného domu jde o rozhodnutí, zda chci ročně platit za energie 60 tisíc nebo třeba jen 20 tisíc korun."

A jak dále dodává, dům či byt kupujeme většinou jen jednou, možná dvakrát za život a pokud se rozhodneme chybně a investujeme své peníze do nemovitosti, která energií plýtvá, zaplatíme toto rozhodnutí ve vysokých účtech za energii.

Bez stavební dokumentace se průkaz prodraží
Průkaz energetické náročnosti bude platit na dobu 10 let a jeho cena by u běžného rodinného domu se stavební dokumentací neměla přesáhnout 5 tisíc korun. Pokud bude ovšem stavební dokumentace chybět, musí proběhnout základní zaměření nemovitosti, což průkaz zdraží. U administrativních budov nebo bytových domů pak bude cena průkazu odpovídat velikosti a složitosti budovy, řádově se bude jednat o desítky tisíc korun. 

U bytového domu bude třeba mít zpracován jen jeden průkaz pro celou budovu, a ten mohou poté využívat všichni vlastníci bytů nebo členové bytového družstva. Součástí průkazů budou i doporučení na opatření, kterými lze energetickou náročnost nemovitostí snížit. Zpracovávat je budou energetičtí specialisté, kteří získávají oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu a kontrolou kvality zpracování bude pověřena Státní energetická inspekce.

Definitivní podobu průkazu stanoví až vyhláška ministerstva průmyslu po schválení novely. Poslaneckou sněmovnu čeká hlasování na toto téma během června.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy