Exkluzivní smlouva, ano či ne?

Exkluzivní smlouva, ano či ne?

14.4.2007 - Pokud jste někdy přišli do realitní kanceláře za účelem prodeje své nemovitosti, určitě jste se setkali s nabídkou na uzavření exkluzivní smlouvy. Všeobecně se uvádí, že podpis jakékoliv smlouvy bývá pro člověka nepříjemným aktem.

Natožpak pokud se má k něčemu zavázat pod hrozbou pokuty. Tento jev samozřejmě platí i v realitách. Málokdo ale přesně zná všechny výhody a nevýhody výše uvedených smluv. Zpravidla se říká, že čím více realitních kanceláří zainteresovaných do prodeje nemovitosti je, tím lépe. Ale opak je pravdou. Velký počet realitních kanceláří znamená sice více inzerce, ale také více zmatku pro potencionální kupující. Nemluvě o tom, když se sejdou dva zájemci z různých realitních kanceláří.

To pak bývá nepříjemné, a to hlavně pro prodávajícího. Podle toho, jakou smlouvu Vám realitní kancelář při dojednávání podmínek nabídne, můžete profesionalitu kanceláře velmi dobře posoudit. Strategie realitních kanceláří se samozřejmě liší v závislosti na jejich firemní filozofii či lokalitě působnosti, ale pravidlem bývá, že seriózní realitní kancelář pracuje pouze na bázi exkluzivních smluv. Realitní kanceláře chtějí mít jistotu, že veškerá jejich snaha a investice do prezentace prodávané nemovitosti nebude zmařena. Exkluzivní smlouva má pro prodávající mimo jiné výhodu i v tom, že se jedná o velký závazek realitní kanceláře vůči klientovi za předem jasných a řádně specifikovaných podmínek. Jednou z nich je například vyjednávací cena a výše provize realitní kanceláře. Právě tyto náležitosti bývají velmi často předmětem případných sporů.

Existují ale ještě dvě alternativy jak prodat svoji nemovitost. První z nich je nabídnutí nemovitosti realitní kanceláři bez uzavření jakékoliv smlouvy. Tato varianta bývá pro prodávající tou nejméně výhodnou. Zpravidla se jejich nemovitost „ztratí“ v záplavě dalších nabídek a není jí věnována taková péče, jako kdyby byla sepsána řádná exkluzivní smlouva.

Druhou alternativou je vlastní prodej nemovitosti bez účasti realitní kanceláře. Dát si soukromý inzerát, zeptat se známých…, tak přesně tohle je nejčastější způsob vlastního prodeje nemovitostí. Prodej rodinného domu, bytu či pozemku není tak snadný jako prodej starého kusu nábytku. Prodej nemovitosti proto doporučujeme přenechat profesionálům s exkluzivní smlouvou, kteří se o Vaši nemovitost rádi postarají. Vaší milou povinností pak bude podpis kupních smluv a kontrola příchozí platby na Vašem účtu.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy