Jak postupovat při výběru bytu. Část první: Lokalita

Jak postupovat při výběru bytu. Část první: Lokalita

25.1.2012 - Výběr nejen bytu, ale i jakékoliv jiné nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. Existuje ale nějaká ověřená metoda jak správně postupovat, popřípadě jakým chybám se vyvarovat? Možná...

Může se to zdát jako nelogické, ale to, co nás zpravidla napadne jako první, nemusí být nejdůležitější. Ano, jedná se o cenu. Je důležitá, o tom není žádných pochyb, ale je to opravdu to, co rozhoduje? Většinou tomu tak není. Při koupi nemovitosti rozhodují totiž také emoce a kalkulačka. Emoce u nás umí vzbudit pocit touhy a kalkulačka nám sdělí, jestli „na to máme.“ Pojďme na to ale postupně.

Postupně vám budeme v našem seriálu „Jak postupovat při výběru bytu“ přinášet informace, rady a návody na co si dát pozor, s čím počítat, na co se zaměřit a případně čeho se vyvarovat při koupi vašeho vysněného bydlení.


Část první: Lokalita
Prvním kritériem, kterou by měla vysněná nemovitost splňovat, je správná lokalita. Místo, kde strávíme např. dalších 20 let života je ve většině případů důležitější než samotná kupní cena. Budu to mít blízko do práce? Nebude tam velký hluk? Jak to bude daleko do mateřské školky nebo k lékaři? A co parkování a dostupnost MHD? Podobných otázek bychom mohli napočítat desítky. Při výběru lokality hodně rozhodují osobní zkušenosti s daným místem, popřípadě doporučení rodiny a přátel.

Pokud se stěhujete do města, které neznáte, např. kvůli nové práci, tak lze vřele doporučit zde napřed zvolit pronájem na dobu cca. 6ti měsíců, a pak až vybírat konkrétní lokalitu pro koupi nemovitosti. Mnohokrát se stane, že se lidé rozhodují jen díky ceně a prvnímu dojmu. Po čase ale zjistí, že jim dané místo moc nevyhovuje. Pokud je nemovitost kupována za hotové, tak to lze ještě vyřešit, ale v případě financování hypotečním úvěrem to již tak snadné není.

Během oněch šesti měsíců bydlení v pronájmu si dokáže budoucí kupující nejen v klidu projít celé město, ale také zjistit, které z lokalit jsou žádané více, a které  méně. Stejně tak se dozví, kde se nemovitosti prodávají lépe, a kde může být s následným prodejem problém. Současně by měla lokalita splňovat nejen aktuální, ale i budoucí potřeby obyvatel. Ať už je to výše uvedené dojíždění do práce či dostupnost mateřské školky.

Lokalitu se doporučuje vybírat velmi pečlivě, bez unáhlených rozhodnutí. Dobré je také „nasát atmosféru“ daného místa. Projití si vybrané lokality nejen odpoledne, ale také v ranních či nočních hodinách hodně napoví o otázce bezpečí. Klidná lokalita bude například pro budoucí výchovu dětí mnohem lepší volbou než místo v centru města s velkým počtem barů. Ty mohou být pro někoho aktuálně zajisté výhodou, ale časem tomu tak být nemusí.

Nesnažte se dívat na lokalitu pouze dle současných potřeb, ale také zkusit nahlédnout o pár let do budoucnosti. Chci zde bydlet celý život sám? Plánuji rodinu? Je to pouze přechodné řešení na pevně stanovenou dobu? To vše vám může pomoci ke správnému výběru. Dobrým krokem je také návštěva příslušného stavebního úřadu a náhled do územního plánu vybrané lokality. Územní plán může napovědět nejen příjemné, ale i nepříjemné informace. Např. plánovaná výstavba průmyslového areálu v blízkosti vybrané nemovitosti asi většinu obyvatel nepotěší. Naopak zjištění o výstavbě dětského hřiště, zastávce metra či realizace parku může bydlení v dalších letech v mnohém zpříjemnit.

V příští části se budeme věnovat otázce: Panel nebo cihla?

Autor:

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy