Energeticky úsporné bydlení: investice lepší než důchodové spoření

Energeticky úsporné bydlení: investice lepší než důchodové spoření

21.2.2011- Česko stále nepatří mezi země, kde by se běžně stavělo energeticky úsporné bydlení. Jaké jsou důvody, když jsou výhody takového domu zřejmé? Nově vzniklá iniciativa „Šance pro budovy“ se rozhodla pro osvětu energeticky úsporného bydlení a ve spolupráci se státními orgány chce docílit zavedení energetického standardu.
 
Setrvačnost a nedůvěra v novinky, to je pro stavebnictví dost častá kombinace,“ vysvětluje důvody stále malého zájmu o zelené bydlení Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. Pro většinu lidí jsou totiž při pořizování bydlení hlavní prioritou malé náklady, což se ovšem odráží na kvalitě. Podle Bárty u nás navíc není rozšířená nabídka pasivních domů na klíč. „Další překážkou je malá znalost projektantů, tedy stavebních inženýrů a architektů. Pro tuto skupinu je mnohem jednodušší přesvědčit investora, že běžný standard je vyhovující a cokoliv navíc je plýtvání penězi. Investoři bohužel často těmto nesmyslům uvěří a uvědomí si svou chybu po dokončení stavby,“ doplňuje Bárta.

Nízkoenergetický standard od roku 2013
Ne všechny stavební společnosti se ale rozhodly zavírat oči před stavěním, které v budoucnu ušetří náklady na bydlení. Příkladem je více než stovka firem z oblasti stavebnictví, technologií a finančních služeb, které sdružují asociace Centrum pasivního domu a Česká rada pro šetrné budovy. Obě společnosti koncem ledna oznámily založení nové iniciativy - Šance pro šetrné budovy.  Cílem iniciativy je především to, aby stát připravil pro podnikatele předvídatelné prostředí. „Aby změny ohlásil na deset let dopředu. Důležitý je jasný závazek směřování k energeticky úspornému a kvalitnímu bydlení pro občany a šetrným budovám pro úřady a firmy. Budeme organizovat odborné workshopy, exkurze pro státní správu i novináře a další akce, které podpoří dosažní našeho cíle,“ popisuje Bárta.

Iniciativa navrhuje zavedení nízkoenergetického standardu v co nejbližším možném termínu. Nejlépe již do roku 2013. Doporučení iniciativy Šance pro budovy vychází z požadavků schválené evropské Směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) a navrhuje přibližovat se úsporám v několika postupných krocích.
Reálné to je už nyní, část nové výstavby se tak již staví. Je však třeba dále informovat veřejnost, projektanty a stavební firmy o tom, jak je snížená spotřeba energie zajistí do budoucna proti zvyšujícím se cenám energie. Je to lepší, než důchodové spoření. Iniciativa Šance pro budovy však zatím navrhuje přechodné období,“ vysvětluje Bárta. Nízkoenergetický standard by tak měl platit jen pro nové stavby, které v tomto roce teprve požádají o územní rozhodnutí a pro renovace, které požádají o stavební povolení, nebo změnu stavby ohlásí.
Posledním krokem by pak měl být nulový standard, tedy zavedení požadavků na obnovitelné zdroje. To už půjde o velkou změnu, kterou iniciativa navrhuje provést v souladu se směrnicí v roce 2020. 

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy