Stavebnictví v Česku: pokles výstavby pokračuje

Stavebnictví v Česku: pokles výstavby pokračuje

8.9.2010 - Český statistický úřad uveřejnil první prázdninová data ze stavebnictví, která však nejsou moc optimistická. Stavebnictví patří k nejvíce postiženým oblastem ekonomiky a z nejhoršího se dostane nejdříve až za dva roky.

V červenci sice stavební produkce oproti předešlému měsíci vzrostla o 1,5 %, ovšem v meziročním porovnání klesá o 4,5%. „V roce 2010, který bývá označován jako „pokrizový“, je tak výkonnost stavebnictví nižší než v „krizovém“ roce 2009. Dejme tomu, že u meziročních čísel bychom určitý díl poklesu mohli odůvodnit méně příznivým počasím. Jenomže i prostý pohled na graf ukáže, že stále klesá i 12-ti měsíční průměr. V červenci roční pokles činil 6,3%,“ uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance s.r.o.

Velmi důležitý ukazatel pro vývoj budoucnosti je to, kolik bylo vydáno nových stavebních povolení. „Zatímco údaje o stavební produkci říkají, jak bylo společnosti umožněno stavět (tedy umožněno třeba počasím), údaje o stavebních povoleních říkají, jak společnost plánuje stavět. Daleko více to tedy vypovídá o potenciálu odvětví do dalších 12 měsíců,“ vysvětluje Šichtařová. Budoucnost však podle aktuálních čísel růžová nebude. Počet vydaných stavebních povolení se v červenci 2010 meziročně snížil o 12,3 % (stavební úřady jich vydaly 8 679) a orientační hodnota nově povolených staveb byla o 6 % nižší než ve stejnou dobu před rokem.

Malé stavebníky drží nad vodou rodinné domy
Mezi oblasti, kde se staví nejméně, patří bohužel výstavba pro bydlení. „Staví se méně rodinných domů než před rokem (o 10,4 %), ale to není nic proti velkým developerským projektům pro rezidenční bydlení - bytů v bytových domech se staví méně o neuvěřitelných 88,1 %. Takže záchranou pro stavebnictví je výstavba velkých inženýrských projektů, ačkoliv i ta je značně omezená. Avšak dává práci zejména velkým nadnárodním stavebním společnostem,“ říká Markéta Šichtařová. Horší je podle ní situace malých společností do 10 zaměstnanců, které přežívají hlavně díky výstavbě rodinných domů. Ještě horší pozici pak mají středně velké stavební firmy zaměřené na středně velké rezidenční projekty.

Jak dále Šichtařová uvádí, stavebnictví bylo, je a bude patřit mezi nejpostiženější odvětví ekonomiky a čeká na něj několik tlaků: „Zaprvé banky na první krizi zareagovaly mezi prvními a osekaly úvěrové aktivity, developeři tak přestali mít přístup k úvěrům na stavbu. Současně investoři – podniky i rodiny – měli ztížený přístup k hypotékám a dalším typům úvěrů a ve stavebnictví tak chyběla a chybí poptávka i nabídka. Vedle toho vysoká nezaměstnanost neumožňuje rozhýbání trhu s rezidenčními nemovitostmi. A konečně stát začal šetřit, kde se dá, což zmrazilo i velké státní zakázky. Všechny tyto nepříznivé jevy budou trvat.“ A jak dlouho? Pode společnosti Next Finance s.r.o. poroste sice česká ekonomika už v roce 2011, ale stavebnictví se velké změny dočká až o rok později.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy