Reality Olomouc: Čeká trh výrazné oživení?

Reality Olomouc: Čeká trh výrazné oživení?

24.8.2010 - Český realitní trh zažil v posledních dvou letech značné ochlazení. Poměrem nabídky a poptávky po nemovitostech se od sebe začal značně lišit nejen v jednotlivých krajích, ale i okresech, či dokonce městských částech.

Díky členství v Evropském klubu realitních kanceláří můžu pravidelně srovnávat a konzultovat situaci na realitním trhu se svými kolegy ze všech regionů v ČR. Stav na Olomoucku tak dle mých informací více méně kopíruje celorepublikový trend.  Již delší dobu pociťujeme na trhu obrat, kdy nabídka převýšila poptávku po nemovitostech,“ komentuje aktuální vývoj olomouckého trhu Petr Korytar z Hanácké realitní kanceláře.

Že nastává mírné oživení potvrzuje Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz: „Díky příznivějším cenám a stále klesajícím sazbám hypotečních úvěrů dochází k postupnému oživování poptávky po realitách.“

Na Olomoucku došlo v minulých letech k dramatickým změnám na poli realit, a to hlavně v letech 2007 a 2008. V této době nastal výrazný převis poptávky nad nabídkou a situace zatlačila ceny nemovitostí prudce nahoru. Ty se tak staly neúnosnými, nemovitosti byly předražené a dnes tak neodpovídají tržním cenám v regionu. „Chceme-li prodávat, musíme se vrátit k cenám, které byly přibližně v roce 2004. Nyní jsme v době, kdy si kupující má z čeho vybírat, nabídka je široká a na trhu uspějí jen nemovitosti, které přizpůsobí svou cenu tržnímu optimu,“ dodává Korytar. Nejlépe se podle něj na trhu uplatní nemovitosti, jejichž cena pružně reaguje na současnou situaci.

Podle Michala Picha však již došlo k poklesu cen u většiny nemovitostí. „Ze své hodnoty ztratily nejvíce byty v panelových domech. Pěkný panelový byt 3+1 lze v Olomouci koupit za 1,5 mil. korun, zatímco před dvěma lety se cena stejného bytu pohybovala kolem 2,2 mil. Kč. Byty kategorie 2+1 začínají na 1 milionu Kč,“ uvádí Pich.

Co se týká smlouvání o nižší ceně, záleží vždy na konkrétní situaci. Velká pravděpodobnost že to vyjde, je hlavně u nemovitostí, které jsou dlouho v nabídce. „Těžko může zájemce uspět, pokud je cena nemovitosti dobře zvolená a o nemovitost se zajímá více klientů. Takovýchto příkladů však zatím není mnoho. Především u nemovitostí, které jsou v nabídce delší dobu, řekněme více jak půl roku, je pravděpodobnost získání slevy více než vysoká,“ uvádí Petr Korytar.

Pronájmy půjdou ještě dolů
Segment developerských projektů byl na Olomoucku zasažen krizí možná nejsilněji a také developeři musejí jít často s cenou dolů. Nových projektů je na trhu dostatek a navíc ve vyšších cenových relacích. V současnosti se dostavují projekty započaté již dříve, některé byly pozastaveny a od některých se zcela upustilo. Pokud jde o stavební pozemky na Olomoucku, ty si stále svou hodnotu drží a v atraktivních lokalitách i mírně rostou. „Neznamená to však, že se to týká extrémních příkladů v nabídkách některých realitních kanceláří, kde se ceny pozemků předražily,“ dodává Korytar.

U pronájmů klesly ceny přibližně o 10% a je to dáno jednoduše tím, že nabídka převyšuje poptávku. „Mírný pokles můžeme očekávat i do budoucna. V minulých letech byla v Olomouci nastavěna řada nových bytových domů, které byly z velké části rozprodány za účelem dalšího pronájmu a další bytové domy se ještě dokončují. Velký zájem o pronájem je hlavně v centru a jeho okolí,“ doplňuje Korytar.

Budoucí vývoj olomouckého realitního trhu bude podle Petra Korytara záviset na několika faktorech. V první řadě bude důležité, jak rychle se ceny nemovitostí přizpůsobí tržní situaci.  „Ze svých zkušeností vím, jak těžko se lidé smiřují s tím, že budou muset prodat nemovitosti pod cenou své původní představy, a proto neočekávám v průběhu tohoto a zřejmě ani příštího roku výrazné oživění trhu. O nemovitosti v tržních cenách je velký zájem, který neustále narůstá,“ popisuje Korytar. Další roli hraje postoj bankovního sektoru k hypotéčním úvěrům, který má schopnost buď urychlit, nebo naopak zbrzdit životaschopnost trhu. Jejich postoj je ale v současné době zatím spíše zdrženlivý a pro mnoho lidí je stále obtížné dosáhnout na úvěr na vlastní bydlení.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy