Výrobci stavebnin omezili výrobu a propouštěli

Výrobci stavebnin omezili výrobu a propouštěli

9.3.2010 - Tržby tuzemských výrobců stavebnin se v roce 2009 v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně snížily o 5,1% na 72,738 miliardy korun. Počet zaměstnanců v oboru loni klesl o 9,6 procenta. S informací přišla ČTK.

Největší propad tržeb vykázaly producenti žáruvzdorných výrobků. Jejich výnosy klesly v roce 2009 téměř o 40 procent na 4,16 miliardy korun. Ze sledovaných oborů naopak nejvíce vzrostly tržby o tři procenta na 4,22 miliardy korun výrobcům malty. Růst příjmů zaznamenaly také firmy zabývající se ostatní těžbou a dobýváním a výrobci vápna a sádry. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je za růstem těchto oborů pokračující dopravní výstavba a zateplování budov.

Výrobci žáruvzdorných stavebnin loni také nejvíce snižovali počet zaměstnanců. V oboru minulý rok pracovalo 2899 lidí, což byl meziroční pokles přibližně o třetinu. Pracovníky naopak nabíraly většinou podniky, kterým se dařilo i v tržbách, tedy v oborech ostatní těžba a dobývání a výroba malt.
Průměrná mzda se ve výrobě stavebnin v roce 2009 meziročně snížila o 0,4 procenta na 27.743 korun. Největší pokles mezd pocítili pracující ve výrobě žáruvzdorných materiálů, kterým se platy snížily o 4,4 procenta na 22.638 korun. Naopak o 8,4 procenta více brali loni pracovníci ve výrobě vápna a sádry, kteří měli na výplatních páskách v průměru 32.811 korun.

Hospodářská recese zostřila celkovou konkurenci v odvětví. „Tvrdší konkurenční boj na trhu se projevil i koncentrací některých výrobních kapacit a vytlačováním menších výrobců. Nižší poptávka po výrobcích a krize donutila i některé velké výrobce radikálně omezit výrobu a uzavřít úplně nebo jen načas (přes zimu) menší výrobní závody,“ uvádí ministerstvo. Počty firem se mírně snížily například ve výrobě betonových výrobků nebo v produkci pálených zdících materiálů, tašek a dlaždic.

Celkový pokles zasáhl loni také vývoz tuzemských stavebnin. Tržby podniků z přímého exportu se v roce 2009 meziročně snížily o 7,9% na 17,246 miliardy korun. „Největší propad ve vývozu byl zaznamenán ve výrobě žáruvzdorných výrobků, výrobě cementu, ve výrobě cihlářských výrobků a výrobě keramických obkladaček a dlaždic,“ uzavřelo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy