Češi holdují solárním panelům

Češi holdují solárním panelům

16.2.2010 - Solární panely jsou v Česku hitem a zájem o ně stále roste. Získat na ně státní dotaci z programu Zelená úsporám bude možné už jen do konce roku 2012.

Zájem o solární panely registrujeme již několik let. Před programem Zelená úsporám jsme tuto dotaci již poskytovali. V současné době je to nejžádanější dotace,“ uvádí Lenka Brandtová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí. Nejvíce žádostí bylo přitom podáno ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Zájemci o dotaci v programu Zelená úsporám mají možnost podat žádost ještě do konce roku 2012. Schvalování dotace trvá zhruba dva měsíce a podle Brandtové je nejčastější chybou při vyřizování žádosti nedodání kompletních podkladů jako jsou například faktury. Z programu Zelená úsporám je možné získat dotaci ve výši 55 tisíc Kč na solární systém pro ohřev teplé vody a částku 80 tisíc korun na systém pro ohřev vody a přitápění.

Nárůst zájmu o solárně-termické kolektory zaznamenala také poradenská společnost Ekowatt. Podle zástupce ředitele Ekowattu Jana Truxy to však ani s dotací od státu nemusí být pro každého výhodné pořízení. „Pokud by někoho zajímal čistě ekonomický pohled, musel by si před tím udělat rozbor a spočítat návratnost investice s dotací. Z praxe vím, že se poměrně mnoho lidí rozhoduje pro solární systém z jiných, než ekonomických důvodů. Důvody jsou různé, například chtějí mít ekologický zdroj energie, nebo požadují určitou nezávislost, někdo využívá přebytky teplé vody pro zalévání. Někdo využije letní přebytky tepla na ohřev vody v bazénu,“ dodává Truxa.
Obvyklá cena dodávky solárního systému pro ohřev teplé vody na klíč pro rodinný domek se pohybuje kolem 120 tisíc korun. Ceny se mění nejen podle velikosti a konstrukčního řešení solárního systému, ale také podle jednotlivých dodavatelských firem.

Jaký typ panelu?
V současné době si zájemci mohou vybrat ze plochých nebo trubicových kolektorů. A čím se liší? „Trubicové vakuové kolektory mají obecně vyšší účinnost, zejména v horších klimatických podmínkách, a dávají vyšší teplotu na výstupu. Jsou vhodné hlavně pro přitápění,“ vysvětluje Truxa. Jejich nevýhodou je však vysoká cena a vzhledem ke konstrukčním rozměrům kolektoru také menší absorpční plocha. Jsou také obecně choulostivější na zacházení a případné poruchy. „Ploché kolektory jsou naopak vhodné na ohřev teplé vody, ale kvalitní modely docela slušně přitápět, ale jejich možnosti použití je široké,“ popisuje dále Truxa. Výhodou tohoto typu je nižší cena, vysoký výkon vzhledem ke konstrukčním rozměrům a nenáročná montáž i zacházení. Nevýhodou jsou o něco horší parametry (nižší teplota na výstupu) zejména v horších klimatických podmínkách, ale v praxi se používají i v horších klimatických podmínkách.
Nezanedbatelnou roli hraje při výběru typu také lokalita, protože čím více počet slunečních dnů v roce území má, tím lépe. „Mezi Severními Čechami a Jižní Moravou může být rozdíl ve vyrobené energii až 20%. Ostatně proto se také daří pěstovat kvalitní vína převážně na Moravě. Jaký solární kolektor vybrat pro konkrétní klimatickou oblast nelze obecně zodpovědět. Velmi záleží na konkrétních požadavcích investora, co se bude solárními kolektory ohřívat a tak dále,“ uvádí Truxa.
Kdo přemýšlí nad pořízením solárních panelů, měl by si ujasnit zejména svá očekáváni a priority a nastudovat si alespoň základní informace. Pak už stačí navštívit některé z nezávislých středisek, které je vedeno pod Ministerstvem obchodu a průmyslu (seznam lze najít zde na stránkách http://mpo-efekt.cz). Základní informace jsou poskytovány zdarma.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy