Bytů pro sociálně slabší bude míň než se čekalo

Bytů pro sociálně slabší bude míň než se čekalo

22.1.2010 - Místo plánovaných dvou tisícovek nájemních bytů pro sociálně slabé občany, jich bude letos postaveno maximálně jen 400. Výstavbě brání malý rozpočet Ministerstva pro místní rozvoj, který výstavbu podporuje. Ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) nabízí stavitelům dotaci, o kterou však zatím zájem moc není. Osud samotného dotačního programu je však nejistý.

Sociální bydlení, jehož podporu ve výstavbě schválila minulý rok v srpnu vláda a dotační program odstartoval už v polovině října, má snížit negativní dopad deregulace nájemného. Bydlení má sloužit osobám, které si nemohou pořídit, či se udržet v nájemních bytech za tržní hodnotu. Stavitelé sociálních nájemních bytů mohou získat dotaci od SFRB dotaci až půl milionu korun na jeden byt. Dotace je poskytována ale nejen na zcela novou výstavbu, ale i na změnu existujících staveb.

Dotační program na výstavbu sociálního nájemního bydlení je důležitý pro všechny, kteří si v současné době nemohou tržní nájemné z objektivních důvodů dovolit platit. V současné době nejistého financování SFRB ale není jasné, jak dlouho a v jaké míře tento program bude fungovat.“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Nájemní bydlení je určeno osobám, které opakovaně pobírají sociální dávky v hmotné nouzi, lidem s nízkým příjmem, osobám se sníženou soběstačností a seniorům nad 75 let.

 O dotace na krytí části nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů mohou přitom žádat jednak fyzické osoby, ale i mohou to být i města, obce, bytová družstva nebo soukromé firmy. Podmínkou pro přidělení dotací je, že nájemní sociální byty budou sloužit osobám z cílové skupiny alespoň po dobu deseti let v období 15 let od dokončení stavby. Po této době bude možné byty nabídnout na trhu za smluvní nájemné či je přeměnit na vlastnické bydlení. Než se tak stane, budou byty pronajímány za nájemné, které nebude moci překročit limit nájemného. Ten je na počátku stanoven ve výši 43 Kč za 1 m2, ale bude možné ho každý rok upravovat mírou inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen předchozího roku za 12 předcházejících měsíců.

Stavitelé ale musejí splnit řadu dalších podmínek. Například podlahová plocha sociálního bytu nesmí v souladu se zákonem o DPH překročit 120 metrů čtverečních. Od startu programu fond eviduje celkem 19 žádostí, ale podle vyjádření některých analytiků není pro soukromé stavebníky taková výstavba ani s dotací zrovna moc výhodná. Návratnost takové investice se může totiž pohybovat až dvě desítky let. „Návratnost je příliš dlouhá. Kdyby tomu bylo jinak, tak již dnes developeři stavějí nájemní domy a banky je bez problémů financují,“ komentoval situaci analytik realitní kanceláře Lexxus Ondřej Diblík pro časopis Realit. Šance by se ale mohly chopit samotné obce nebo města, pro které se otevírá dobrá možnost, jak mohou s pomocí finanční injekce od státu ve svém místě zlepšit nedostatečnou nabídku nájemního bydlení pro nižší příjmové skupiny.

Jak se dotace počítá?
Dotace na jednotlivý podporovaný sociální byt činí 6 500 Kč/m2, jedná-li se o novou výstavbu, a 5 500 Kč/m2, jedná-li se o stavební úpravy. Dotace na jednotlivý podporovaný sociální byt nesmí zároveň přesáhnout částku 500 000 Kč v případě nové výstavby, jedná-li se o stavební úpravy pak je to maximální částka 420 000 Kč.

Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé podporované sociální byty, nesmí přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu podporovaných sociálních bytů.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy