Je lepší opravovat starší dům nebo postavit dům nový?

Je lepší opravovat starší dům nebo postavit dům nový?

7.1.2008 – „Je lepší opravovat starší dům nebo postavit dům nový?“ Tuto otázku si bezpochyby pokládají tisíce lidí každý rok mnohdy se zcela rozličnou odpovědí. Asi nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím střelku na pomyslné misce vah bývá fakt, zdali si mohou budoucí obyvatelé dovolit počkat než se nemovitost postaví a nebo musí vyřešit bytovou otázku okamžitě. V prvním případě je důležité mít zajištěné bydlení po celou dobu výstavbu. V druhém případě je možné zakoupit starší nemovitost, nastěhovat se a opravy provádět postupně.

Dalším faktorem v rozhodování zdali pořídit nemovitost starší a započít s opravami a nebo postavit nemovitost novou bývá otázka ceny. Zde doporučujeme pečlivě propočítat investice jak na výstavbu, tak i na opravy staršího domu. U novostaveb nesmíme spoléhat pouze na cenu samotného domu (např. typového domu z katalogu), ale připočíst musíme také náklady na pozemek, inženýrské sítě, příjezdovou komunikaci, ploty, terénní úpravy, vybavení atd. Velmi často se doporučuje daný rozpočet vynásobit dvěma. V cenových kalkulacích je v mnoha případech počítáno pouze se standardy a ne každý chce mít doma v koupelně bílé dlaždičky či levné koberce v pokojích.

V případě zakoupení starší nemovitosti doporučujeme pečlivou prohlídku s odborníkem. Často se totiž kupující nechá unést cenou a až po vystěhování předchozího vlastníka zjistí, že se v domě nachází např. vlhkost, nevyhovují elektrické rozvody, zatéká do střechy apod. Koupě starší nemovitosti může být tedy velmi rizikovou záležitostí nenechá-li si kupující poradit a spoléhá se pouze na vlastní úsudek. Zde opět odborníci radí prohlédnout si nemovitost vícekrát a vše si nechat propočítat tak, aby se docílilo výpočtu skutečné ceny (pořízení + opravy + rezerva).

Nová výstavba
výhody:                                                                              nevýhody:
- vše nové                                                                           - vyšší pořizovací náklady
- možnost ovlivnění dispozic                                                  - nutnost stavebního povolení
- nižší sazba DPH (do 350 m2 obytné plochy) 
- záruka na celou stavbu

Oprava starší nemovitosti:
výhody:                                                                              nevýhody:
- nižší pořizovací náklady                                                      - nutnost využít původní rozmístění místností
- mnohdy stačí pouze ohláška                                                - vyšší sazba DPH
- možnost obývání během oprav                                            - záruka pouze na nové vybavení
                                                                                           - nutnost počítat s nepředvídatelnými náklady

V případě financování nemovitosti starší nemovitosti formou hypotečního úvěru může dojít ke komplikacím, jsou-li dodatečně zjištěny nutné opravy (špatné krovy, vadný kotel atd.). Doporučujeme mít všechny propočty a prohlídky nemovitosti s odborníky zrealizovány před podpisem úvěrových smluv a zřídit hypoteční úvěr vyšší pro případ neočekávaných výdajů.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy