Zažívá Brno stabilizaci trhu s realitami?

Zažívá Brno stabilizaci trhu s realitami?

28.7.2009 - Podle statistik průměrných cen bytů v České republice, zveřejněných na portálech realitycechy.cz a realitymorava.cz, patří jihomoravská metropole k několika mála městům, které nevykazuje nijak závratný pokles cen bytů. Ekonomická recese se projevila téměř všech městech poklesem cen nemovitostí, ovšem Brno jakoby si žilo vlastním životem. Brno zaznamenalo velký propad cen bytů na přelomu roku, kdy v období říjen 2008 až únor 2009 došlo k poklesu o -11,28%. Oproti tomu za období únor až červenec 2009 průměrné ceny bytů v Brně stouply o 3,87%. Jedním z možných důvodů může být fakt, že ceny nemovitostí v Brně nebyly v posledních letech tak přemrštěné jako v jiných městech. Je právě tento vývoj realitního trhu v Brně důvodem k nákupu nemovitostí v této lokalitě? Mají kupující vyčkávat s pořízením nemovitosti nebo využít nižších cen než v roce 2008?

Libor Janíček z realitní společnosti Acco v našem exkluzivním rozhovoru kupujícím radí, aby vycházeli při koupi nemovitostí ze svých aktuálních potřeb a neutápěli se v nadbytečných analýzách. „Názory na cenový vývoj v krátkodobém horizontu se různí a velmi těžko je lze předikovat,“ odpověděl Libor Janíček na náš doplňující dotaz směřující k odhadu dalších výkyvů cen nemovitostí. K tomu dále uvádí, že je možná jak stagnace, tak i krátkodobý mírný pokles. „V dlouhodobém horizontu však stále platí, že investice do nemovitostí je jednou z nejbezpečnějších forem investice, a u investice do vlastního bydlení to platí dvojnásob“ dodává Janíček.

Jak hodnotíte první pololetí roku 2009 z vašeho pohledu?
“Počátek roku byl ovlivněn katastrofickými očekáváními v souvislosti s tzv. finanční krizí, kdy většina kupujících zvolila vyčkávací strategii. Situace se zlepšila až ve druhém kvartálu, kdy došlo jednak k poklesu nabídkových cen a dále k dílčímu obnovení důvěry investorů v realitní trh.“

Co podle vás nejvíce uškodilo trhu s nemovitostmi v České republice?
“Fakticky má na trh v posledním roce vliv obtížnější dostupnost úvěrů, a to jak pro developery, tak pro koncové kupce. Nelze to však hodnotit jako jednoznačně negativní faktor. Aktuální dopady sice nejsou příznivé, z dlouhodobějšího hlediska je to však předpoklad pro rovnovážnou situaci na realitním trhu. Určitý problém vidím v mediálním obrazu realitního sektoru. Řadoví kupující jsou často ovlivněni povrchními nadpisy článků ve stylu „ceny nemovitostí padají“ apod. Při podrobném přečtení článku se pak člověk dozví, že oním „pádem cen“ se rozumí pokles v jednotkách procent, který navíc již nastal. V této souvislosti je zapotřebí mít na paměti, že stejně jako nerostou ceny do nebes, tak i na opačné straně nelze čekat pokles cen pod úroveň stavebních nákladů.“

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy