Jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?

Jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?

8.4.2019 - Výstavba energeticky úsporných domů roste rok od roku a společnost se začíná mnohem více zajímat i o kvalitu vnitřního prostředí budov, v nichž trávíme až 90 % svého času.

Na stavby nízkoenergetických a pasivních domů se používají materiály, které vyhovují požadavkům na nízkou či nulovou spotřebu energie. Dbá se, aby byly nejen šetrné, ale také z obnovitelných zdrojů. Taková jsou dřevěná vlákna, celulóza získaná z konopí, ovčí vlna, sláma, tvrdé dřevo, bambus a další. Materiálů se využívá při izolacích či přímo při budování stavebních konstrukcí.

Pasivní dům
Většina současných domů vyzařuje teplo do okolí. Pasivní dům si ho úzkostlivě chrání. K tomu slouží silná vrstva tepelné izolace. Větrání, kterým u běžného domu uniká z interiéru velké množství tepla, je řízeno pomocí vzduchotechnické jednotky s rekuperací tepla. Okna pro pasivní domy slouží jako solární kolektor. Propustí sluneční energii dovnitř a mají velmi malé tepelné ztráty. Ty jsou vcelku tak nízké, že uživatel nepotřebuje běžný systém vytápění.

Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů, ale také vás může zbavit zdravotních problémů. Rekuperační zařízení filtruje vzduch, a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu se nemusíte bát plísní, netvoří se průvan a v místnostech je stálá tepelná pohoda ve všech ročních obdobích.

Nízkoenergetický dům
Cenově se nízkoenergetické domy vyrovnávají nákladům na stavbu klasické novostavby, ovšem v budoucnu se stávají v nákladech na provoz velkou úsporou.

Nízkoenergetický dům obsahuje v podstatě stejné komponenty jako pasivní dům, avšak nepočítá s rekuperací. Tím potřebuje větší zdroj tepla a běžný otopný systém. Provozní náklady zůstávají o něco vyšší než u domu pasivního.

U nízkoenergetického domu je spotřeba tepla při běžném provozu domu nižší než 50 kWh/m2, což je zhruba čtvrtina oproti běžným domům. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy.  Návratnost investice do pasivního domu je mezi 12–16 lety. Když vezmeme v úvahu, že dům stavíme na mnoho desítek let, tak po uplynutí doby návratnosti nám dům ještě několik desetiletí "vydělává".

Jindra Svitáková

odebírat zprávy