Hypotéka za méně než 2%? Není problém. Přestěhujte se do Švýcarska

Hypotéka za méně než 2%? Není problém. Přestěhujte se do Švýcarska

23.3.2010 - Chcete-li skutečně výhodnou hypotéku, pak tím pravým řešením je usadit se ve Švýcarsku. Úrokové sazby, jak dokládá níže uvedený graf, jsou na historickém minimu. Obdobně nízko, byly v letech 2003 a 2005. Na přelomu roku 2008/2009 došlo ke skokovému snížení hypotečních úroků a Švýcaři tak profitují již více než rok z historicky nízkých sazeb. Pro klienty je to skutečně skvělá příležitost vzít si levnou hypotéku.

Například jednoletá fixace se pohybuje kolem výše 1,85%, tříletá 2,25% ale i delší fixace jsou velmi nízko – pětiletá okolo 2,70% a desetiletá 3,45%. V případě, že není klient tak konzervativní, může si vzít variabilní sazbu vázanou na tříměsíční LIBOR (London Interbank Offering Rate), pak má sazbu okolo 1,55% a při vazbě na šestiměsíční LIBOR (k aktualizaci sazeb dochází pravidelně po šesti měsících) má sazbu kolem 1,65%. To není vše.

Švýcarští bankéři jdou ještě dál, respektive níže. A to v cílených akcích. Tak například cílí na rodiny s dětmi a jsou banky, které nabízí slevu až 0,8% na 1 dítě na každých 100 tis. CHF hypotéky do maximálního počtu 3 dětí. V případě, že máte 3 děti, můžete tedy k výše uvedeným úrokovým sazbám získat další slevu 0,8% na 300 tis. CHF (cca 5,3 mil. Kč) objemu z vaší hypotéky, a to na dobu prvních 3 let. Využijete-li této nabídky a zvolíte-li tříletý fix, pak na průměrné hypotéce (500 tis. CHF) máte úrokovou sazbu fantastických 1,65%. Dalšími oblastmi, kde Švýcaři zvýhodňují klienty jsou tzv.

Eco hypotéky, kde klient staví nebo kupuje energeticky úsporné nemovitosti. Nebo například tzv. Offset mortgage, kde klient má u banky aktiva (depozita, investice, atd.) alespoň v poloviční výši objemu hypotéky. V případě, že klient zvolí současnou variabilní sazbu vázanou na tříměsíční LIBOR a některé výše uvedené zvýhodnění je jeho úroková sazba na hranici 1%! V Evropě nenajdete výhodnější podmínky, než mají Švýcaři.

V kontextu s penzijními pilíři a příznivou daňovou politiko v oblasti daně z příjmu je to skutečně prakticky bez konkurence. Nutno dodat, že ve Švýcarsku musíte mít 20% hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů, neboť hypotéku získáte maximálně na 80% hodnoty nemovitosti. Švýcarsko prošlo v devadesátých letech výraznou ekonomickou krizí, která otřásla i trhem s nemovitostmi a reformovala i hypoteční bankovnictví. K nízkým úrokovým sazbám přispívá extrémní konkurence bank, kdy v zemi s výrazně nižším počtem obyvatel než u nás, můžete získat hypotéku u více než 350 finančních institucí.

Dlouhodobý vývoj úrokových sazeb a očekávaný trend vývoje na roky 2010 až 2011

Libor Ostatek

odebírat zprávy