Lednový vývoj hypoték není překvapením

Lednový vývoj hypoték není překvapením

18.2.2010 - V lednu, podle údajů serveru Hypoindex.cz, bylo poskytnuto v ČR 2533 hypoték v objemu 4,3 mld. Kč. I přesto, že je lednový výsledek sám o sobě nejslabší za posledních 5 let, není mimo očekávání, které jsme měli na počátku roku.

Meziročně poklesl počet lednových hypoték o 5% a v objemu o 7%. To není nic zásadního. Vloni v lednu bylo poskytnuto o necelých 150 hypoték více a celkem se jich poskytlo 4,6 mld. Kč. Před měsícem jsme publikovali očekávání vývoje hypoték a úvěrů ze stavebního spoření pro letošní rok. Popsali jsme dva scénáře - konzervativní, ten je založen na stagnaci a pokračování ekonomické recese v celém letošním roce. Druhý scénář, optimistický, vychází z předpokladu výraznějšího oživení ekonomiky ve druhé polovině roku 2010. Níže opět přikládáme faktory, které výsledek letošního roku ovlivňují a které jsme v lednu definovali. 

Leden byl tedy prokazatelně v rovině konzervativního scénáře. Pro další měsíce není možné dělat přesnější závěry než to, že očekáváme vývoj obdobný, tedy v rozsahu stagnace (porovnání s rokem 2009), případně mírný pokles, neboť faktory oživení nejsou zatím pozitivní: Nezaměstnanost roste, úrokové sazby poklesly, ale jak jsme očekávali, tak o setiny, v některých fixacích desetiny, je zima a to se projevujeme jednoduše zmrazením jak trhu s realitami, tak i náladou lidí vzít si hypotéku. K úrokovým sazbám - jejich mírný pokles v lednu byl určitým signálem toho, že banky mají chuť úvěrovat. Bude zajímavé, jakou cenovou politiku banky zvolí pro jarní měsíce. Nutno dodat, že úrokové sazby nejsou nyní tou zásadní a jedinou bariérou pro oživení trhu s hypotékami, neboť se s úrokem hypotéky dá dostat až k hranici 5%, či dokonce pod 5% u středních fixací a u krátkých fixací a variabilních sazeb dokážeme dát nabídku blížící se dokonce 4%. A to nejsou vůbec špatné podmínky. Pro naplnění optimistického scénáře jsme však přesvědčeni, že pokles sazeb by musel být výraznější. Shrnuto – leden v mezích očekávání, konzervativní scénář potvrzen.  


 

Libor Ostatek

odebírat zprávy