Britský hypoteční trh – po strmém pádu se letos očekává oživení

Britský hypoteční trh – po strmém pádu se letos očekává oživení

29.1.2010 - Na britském hypotečním trhu bylo poslední dva roky hodně mrazivo. Po letech velmi dynamického růstu, který započal už v roce 2000, došlo v roce 2007 ke zlomu a následoval strmý pokles, který nemá v historii hypoték UK obdoby. Vloni, bylo poskytnuto téměř 144 mld. Liber hypoték, zatímco v roce 2007 to bylo 362,6 miliard!

Pro srovnání jsme analyzovali vývoj hypoték ve stejné časové řadě u nás a můžeme vidět, viz graf, několik shodných tendencí. Zatímco náš hypoteční trh se zvedal z plenek a začínal si hledat místo v našem slovníku, v UK byl tento produkt v roce 2001 běžnou součástí života prakticky každé rodiny. Kromě zásadního rozdílu v objemu a počtu poskytnutých hypoték mají však náš trh a britský společné trendy, ne-li přímo synchronní.

Předně, trend dynamiky růstu mezi lety 2001 až 2007 je prakticky shodný, ve stejném roce, tedy 2007, nastal zlom. Od roku 2007 doposud je shodný i fakt poklesu trhu. Neshoduje se však trend, a to v náš prospěch. Je evidentní, že propad hypotečního trhu u nás má menší dynamiku než v UK. Tam se loňský objem propadl téměř na úroveň roku 2000, kdy se poskytlo 120 mld. Liber hypoték. U nás se poskytlo hypoték prakticky stejně jako v roce 2005.

Z pohledu dostupných informací můžeme odhadovat, že by u nás nemělo letos dojít k dalšímu významnějšímu propadu hypoték. V UK očekávají letos sebejistě oživení hypotečního trhu. I když přesnější odhady ještě nebyly publikovány, mluví se zatím jen o očekáváních. To je na místě, neboť dokud nebudou dostupné přesnější odhady ekonomického vývoje a možného vývoje finančního trhu nelze seriózně předvídat přesnější výsledky.

Libor Ostatek

odebírat zprávy