Stavební spoření bude posilovat svou pozici

Stavební spoření bude posilovat svou pozici

30.9.2013 - Stavební spořitelny slaví 20 let na českém trhu. Za celou dobu existence zdejší stavební spořitelny poskytly úvěry za více než 640 mld. Kč. Jak si stojí úvěry ze stavebního spoření v porovnání s hypotékami?

Stavební spořitelny od roku 1993, kdy začaly podnikat na českém trhu, poskytly svým klientům úvěry v celkové hodnotě 641 miliard korun. Historicky nejúspěšnějším rokem byl podle našich statistik rok 2007 a 2008, kdy celkový objem sjednaných úvěrů v obou případech překonal hranici 70 miliard korun.

Stavební spoření úvěry

Dlouhodobě tvrdíme, že stavební spoření je nedílnou součástí trhu s úvěry na bydlení a výborně se doplňuje s hypotečními úvěry. Ačkoliv se z následujícího grafu, který v procentech vyjadřuje tržní podíl úvěrů ze stavebního spoření (SÚ) a hypoték (HÚ), může zdát, že je stavební spoření v posledních dvou letech v defenzivě a hypotéky získávají čím dál větší tržní sílu, ve skutečnosti je situace stavebních spořitelen z našeho pohledu stabilizovaná.

Stavební spoření a hypotéky

Podíl stavebních spořitelen na celkovém objemu sice vlivem levných hypoték a několikaleté legislativní nejistoty klesl, nicméně třetinu trhu úspěšně hájí. Velkou část sjednávaných a veřejně vykazovaných hypoték (podle našich odhadů až 35 procent), totiž v tuto chvíli tvoří refinancování – tedy recyklované hypotéky, čímž jsou objemové statistiky publikované serverem hypoindex.cz a Ministerstvem pro místní rozvoj zkreslené. Po očištění obchodních výsledků hypotečních bank o vliv refinancování nám vychází, že stavební spořitelny i nadále v objemu nově sjednávaných úvěrů drží zhruba třetinu trhu. A co je zajímavé je fakt, že vzhledem k výrazně nižší poskytované průměrné částce, která se pohybuje zhruba kolem 600 000 Kč, počet stavebními spořitelnami obsloužených klientů se zhruba rovná počtu klientů, kteří si v letošním roce zažádají o hypotéku. 

Spořitelny v roce 2014 posílí
V letošním roce očekáváme, že čistý tržní podíl stavebních spořitelen se bude pohybovat zhruba na loňské úrovni, což by znamenalo 32 % všech nově poskytnutých úvěrů na bydlení a objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření dosáhne zhruba 45 miliard korun, což je za současných podmínek na trhu a rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték velice slušný výsledek (viz graf č. 1).

Hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření
V následujících letech potom předpokládáme, že tržní síla stavebních spořitelen poroste na úkor podílu hypotečních bank. Stavební spořitelny se naučily v novém prostředí žít a vzhledem k tomu, že v následujících letech očekáváme, že úrokové sazby hypoték budou pozvolna růst, poptávka po úvěrech ze stavebního spoření v velkou pravděpodobností poroste. Navíc nezanedbatelným stimulem se může stát nový občanský zákoník, který počítá s nárůstem počtu práv, která bude možné zavkladovat do katastru nemovitostí, což při stávajícím 1000korunovém poplatku, a zejména v případě malých úvěrů, může znamenat nárůst poptávky po nezajištěných úvěrech, kde není toto třeba řešit. Logicky tato změna rovněž může „přivést vodu na mlýn“ stavebním spořitelnám.

Ing. Libor Ostatek, Golem finance s.r.o.

odebírat zprávy