Hypoteční boom? Těžko. Trh táhne refinancování

Hypoteční boom? Těžko. Trh táhne refinancování

22.7.2013 - Úrokové sazby hypoték jsou rekordně nízko a objemy poskytnutých hypoték rovněž atakují historické tabulky. Banky v červnu půjčily prostřednictvím hypoték 17,3 miliardy korun. Třetinu z celkové částky však podle našich odhadů tvoří refinancování.

Hypotéky
Podle statistik serveru hypoindex.cz, který dlouhodobě sleduje objemy v tuzemsku poskytovaných hypoték a vývoj průměrných úrokových sazeb, tuzemské banky v letošním červnu poskytly 10613 hypoték v celkovém objemu 17,3 miliardy korun. Průměrná výše úvěru tedy činila 1 626 826 Kč. Po květnových 16 miliardách se opět jedná o vysoce nadprůměrný výsledek a historicky jde o druhou největší sumu poskytnutých hypoték. Rekordní zápis si stále udržuje červen 2007 – tehdy to bylo 18,7 mld. korun. Celková suma sjednaných hypoték za první pololetí činí 74,3 miliardy korun a i v tomto případě se jedná o druhý nejvyšší výsledek dosavadní historie.

Účely poskytovaných úvěrů, zejména potom úvěry na refinancování, však není možné ze statistik hypoindexu vyčíst a celková suma vykazovaných objemů zdaleka nepředstavuje pouze hypotéky na nové bydlení.

Prudký meziroční nárůst poskytovaných hypoték podle našeho názoru souvisí s vyšší mírou refinancování a to i refinancování v rámci banky. Jak jsme uvedli v našem posledním komentáři k trhu: "Před pěti lety například vrcholila vlna bezpříjmových hypoték, které se nyní překlápí do standardních úvěrů formou zjednodušených refinů a tyto úvěry se pravděpodobně ve statistikách hypoindexu rovněž objevují. Krom toho v rámci objektivity posuzování meziročního vývoje je třeba podotknout, že v závěru loňského roku se rozhodly hypoindexu svá data poskytovat Equa Bank, LBBW Bank, jejichž rostoucí produkce také mohla částečně umocnit dynamiku meziročního nárůstu."

Podle našeho aktuálního odhadu v tuto chvíli podíl refinancování tvoří zhruba 32 % celkového objemu sjednávaných hypoték (odhadovaná míra refinancování je uvedena vždy v závorce za rokem). Po tomto očištění je zřejmé, že objem nově sjednávaných hypoték meziročně sice nepatrně roste, ale zdaleka nedosahuje hodnot z výše zmíněného roku 2007. Druhá vlna hypotečního boomu se tedy rozhodně nekoná a letošní rok je vhodné označit spíše rokem „Boomu refinancování“. Přesná data o účelovosti sjednávaných hypoték a tím i míře refinancování bohužel zatím žádná autorita zatím nesbírá, nicméně ČNB k tomu jisté kroky již učinila.

Refinancování hypoték 2013

Potvrzen náš odhad. Hypoindex pod 3 procenty
Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po nových hypotékách i refinancování, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték v červnu klesla o další setinu procentního bodu na 2,95 %, čímž opět potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, který v červnu stagnoval na 2,97 %, nicméně pro následující měsíc již predikuje nárůst sazeb opět nad 3 procenta.

Libor Ostatek

odebírat zprávy