Pětice bank obsluhuje 90 % trhu hypoték

Pětice bank obsluhuje 90 % trhu hypoték

15.7.2013 - Trh hypoték se mění. Zostřené konkurenční prostředí a nízké úrokové sazby vyostřují vzájemnou konkurenci mezi bankami. Tržní podíl velkých bank meziročně klesl, nicméně i tak 4 z 5 hypoték v tuto chvíli končí v jedné z pěti velkých bank.

Tuzemské banky v prvním pololetí letošního roku poskytly podle odhadů Hypoteční banky hypoteční úvěry za bezmála 70 miliard korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 15 procent. Podle našeho odhadu toto číslo bude pravděpodobně ještě o něco vyšší, protože v oficiálních statistikách Ministerstva pro místní rozvoj a serveru hypoindex.cz, který tato data rovněž eviduje, nejsou zahrnuty všechny banky působící na českém hypotečním trhu. Náš odhad pro první pololetí tedy počítá s částkou hypotéky přesahující 70 miliard korun. A za celý letošní rok očekáváme, že objem poskytnutých hypoték přesáhne hranici 120 miliard korun.

Co do rozložení sil na trhu je letošek rokem upevnění pozice velké bankovní trojky: Hypoteční banky, České spořitelny a Komerční banky a návratem Raiffeisenbank. Podle nedávno zveřejněné tiskové zprávy RB během prvního pololetí svým klientům prostřednictví hypoték půjčila 6,76 mld. Kč a banka se netají ambicí získat zpět 10procentní tržní podíl, kterého dosahovala v letech 2007 - 2011. V celkovém součtu potom odhadujeme, že 4 z 5 hypoték v tuto chvíli končí v účetních knihách velké pětice bank: HB, ČS, KB, RB nebo UniCredit Bank, přičemž velká trojka (HB, ČS a KB) v letošním roce disponuje tržním podílem na úrovni zhruba 70 %.

TOP 5

Zároveň však v letošním roce očekáváme nárůst tržního podílu bank nereportujících své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj. Tuto skupinu tvoří LBBW Bank, mBank, Equa Bank, GE Money Bank, Fio banka, Oberbank a WSPK. Celkový objem hypoték sjednaných těmito bankami by mohl v letošním roce podle našeho odhadu přesáhnout 7 miliard korun. Novinkou letošní roku, o které se již delší dobu hovoří, je změna v reportingu účelovosti poskytovaných úvěrů, kdy banky začnou nově uvádět samostatně objem poskytovaných úvěrů sloužících k refinancování dříve poskytnutých hypoték. Refinancování totiž z velké míry dosud vykazované výsledky zkresluje.

Libor Ostatek

odebírat zprávy