Refinancování tvoří až třetinu poskytovaných hypoték

Refinancování tvoří až třetinu poskytovaných hypoték

27.5.2013 - Konkurenční boj, úrokové sazby na úrovni 3 procent a vysoký podíl refinancování mají za výsledek více než 30procentní nárůst objemu poskytnutých hypoték. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž úvěrová produkce vzrostla o 17 %.

Hypotéky

Podle posledních dat serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním dubnu poskytnuly 7514 hypoték v celkovém objemu 11,9 mld. Kč. Ačkoliv počet hypoték meziměsíčně vzrostl, celková úvěrová suma je o necelých 150 milionů nižší než v předchozím měsíci. Výsledkem je neobvykle výrazný pokles průměrné částky úvěru z 1,69 mil. Kč na 1, 58 mil. Kč.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku objem sjednaných hypoték vzrostl o více než 31 % a historicky se jedná o druhý nejlepší březnový výsledek vůbec. Větší balík hypoték banky poskytnuly pouze v roce 2007. Tehdy to bylo 12,7 mld. Kč. V rámci objektivity je však nutné zdůraznit alespoň dvě odlišnosti, díky kterým vyznění tohoto meziročního srovnání není zdaleka tak jednoznačné. Jednak je to velký nárůst objemu refinancování (viz další odstavec), takže objemy nových hypoték určitě nejsou vyšší a za druhé je to větší počet bank, které hypoindexu data o své produkci poskytují. Loni se totiž nově připojily Equa Bank, LBBW Bank, jejichž produkce navíc v posledních měsících výrazně roste.

Nové úvěry, refinancování

Zveřejňované statistiky o objemech poskytnutých hypoték stále více zkresluje neodfiltrovaný vliv přeúvěrování již poskytnutých hypoték – tzv. refinancování. Z našeho pohledu je proto velice důležité odlišovat trh nových hypoték a trh refinancování. Bohužel podrobnými statistikami server hypoindex.cz, ani Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nedisponují. Podle našich odhadů však refinancování v loňském roce tvořilo zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték* a co se týče letošního roku, tak po vyhodnocení prvního čtvrtletí jsme byli nuceni upravit náš odhad a podíl refinancování v tuto chvíli odhadujeme již na 32 % celkového objemu sjednaných úvěrů. Na základě uvedeného odhadu potom odvozujeme, že banky v letošním dubnu poskytnuly nové hypotéky hodnotě 8 miliard korun a zbývající bezmála 4 mld. korun připadají na refinancování dříve poskytnutých úvěrů.

Refinancování hypoték

I Hypoindex atakuje 3procentní hranici

Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po nových hypotékách i refinancování, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla v dubnu na další historické minimum – 3,08 %, čímž potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, který v předchozím měsíci klesl na 3,02 % a nyní díky pokračujícím akčním nabídkám již prolomil hranici 3 %. Podobný vývoj očekáváme v nadcházejících měsících i v případě ukazatele Hypoindex.

Stavební spoření

Úvěrová produkce stavebních spořitelen roste již 4 měsíce v řadě a tentokrát meziročně o 17 %! Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření v letošním dubnu dosáhl částky 4,64 mld. Kč. Z celkové sumy 4,64 mld. Kč největší podíl (56 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (2,58 mld. Kč). Druhé místo opět vybojovala Raiffeisen stavební spořitelna, která poprvé v historii poskytla bezmála 1 mld. Kč (0,99 mld. Kč/ 21 %) následovaná Stavební spořitelnou ČS (0,67 mld. Kč/ 14 %), Modrou pyramidou (0,33 mld. Kč/ 7 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,08 mld. Kč/ 2 %).

V součtu od začátku roku stavební spořitelny svým klientům již půjčily 14,4 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

Hypotéky rostou

Trh financování bydlení

Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce daří. Během prvních čtyř měsíců celkový objem poskytnutých úvěrů vystoupal na 55,4 mld. Kč, což je o téměř 5 miliard více než ve stejném období loňského roku. Na základě těchto poznatků jsme nepatrně navýšili náš odhad pro letošní rok a očekáváme, že celkový objem hypoték v letošním roce bude vyšší než 120 mld. Kč a stavební spořitelny poskytnou úvěry v hodnotě 45 mld. Kč.

Růst hypoték

Libor Ostatek

odebírat zprávy