Klienti švýcarských bank těží z evropské dluhové krize

Klienti švýcarských bank těží z evropské dluhové krize

13.5.2013 - Díky velkému zájmu o švýcarský frank a expanzivní měnové politice tamní centrální banky jsou ve Švýcarsku úrokové sazby hypoték již více než rok na historických minimech, které v rámci Evropy jen těžko hledají srovnání. Hypotéku s variabilní sazbou je zde aktuálně možné pořídit s úrokem těsně nad jedním procentem.

Příčinou nízkých úrokových sazeb ve Švýcarsku je především dluhová krize v Evropě, která posiluje poptávku po švýcarských francích, jakožto bezpečnému přístavu pro uložení volných peněžních prostředků. Švýcarské centrální bance, jejímž cílem je udržet kurz švýcarského franku na uzdě potom nezbývá nic jiného, než pokračovat s výrazně expanzivní monetární politikou a výsledkem jsou nízké úrokové sazby, které v evropském srovnání nemají obdoby a v případě krátkých peněz se dokonce pohybují na úrovni nuly, jak naznačuje následující graf.

Švýcarsko úrokové sazby 

Levné peníze se samozřejmě promítají také v cenách hypotečních úvěrů. Podle aktuálních dat hypotéku s fixací úrokové sazby na 1 rok nyní banky ve Švýcarsku nabízejí od 1,3 %, tříletou za 1,16 %. V mezikvartálním srovnání nepatrně podražily hypotéky s delší dobou fixace. Hypotéku s pětiletou pevnou sazbou nyní banky nabízejí od 1,40 % a desetiletou fixaci, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, mají klienti možnost získat se sazbou kolem 2 procent.

Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u floatových hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offered Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou těsně nad 1 procentem.

UBS Mortage

Jak se bránit skokovému nárůstu splátky? 

Banky tamním klientům doporučují kombinovat různé typy úvěrů a fixací úrokových sazeb s cílem diverzifikace rizika a tím zvýšení ochrany proti možnému nárůstu sazeb v budoucnu. Na rozdíl od českých bank tamní banky umí kombinovat různé typy fixací v rámci jedné hypotéky a dokonce umí část úvěru poskytnout s fixní a část s variabilní sazbou. Díky této diversifikaci si klient na jednu stranu zachová určitou míru flexibility (možnost mimořádných splátek) a zároveň díky různým dobám konce fixace získá jistotu, že v případě prudkého nárůstu úrokových sazeb se vyhne skokovému navýšení měsíční splátky úvěru. V tuto chvíli však nárůst sazeb podle švýcarské centrální banky nehrozí a sazby hypoték by se měly na stávajících úrovních pohybovat minimálně do konce letošního roku.

Nízké sazby přifukují realitní bublinu

Stinnou stránkou levných peněz a nejistoty v okolních evropských zemích je poptávkově tažený růst cen nemovitostí, který v některých turisticky atraktivních regionech hrozí přerůst v realitní bublinu. Švýcarská banka UBS již několik desetiletí sestavuje tzv. UBS Swiss Real Estate Bubble Index, který v letošním prvním čtvrtletí vzrosl z hodnoty 1,11 na 1,17. Nárůst sice nebyl tak razantní jako v předchozích kvartálech, nicméně i tak se index pohybuje v rizikovém pásmu a do jisté míry kopíruje vývoj indexu z druhé poloviny 80tých let, který následně vyústil v prasknutí realitní bubliny a prudký pokles cen, který se prakticky zastavil až v roce 2001. V tuto chvíli mezi regiony nejvíce ohrožené realitní bublinou jsou Lausanne a Zurich, ke kterým se v uplynulém čtvrtletí nově přidaly i oblasti Luzern, Innerschwyz a Glattal-Furttal.

UBS Swiss Real Estate Bubble Index
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy