Sazby hypoték padají. Prolomení 3procentní hranice na dosah

Sazby hypoték padají. Prolomení 3procentní hranice na dosah

8.5.2013 - Pokles úrokových sazeb hypoték pokračoval i v dubnu, jak vyplývá z aktuálních statistik společnosti Golem finance. Index GOFI, který s vysokou úspěšností předpovídá vývoj respektovaného ukazatele Hypoindex, v dubnu klesl na 3,02 %.

V uplynulém měsíci došlo k vyostření konkurenčního boje na trhu hypoték a úvěry dále zlevnily. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) oproti březnu klesla o celou desetinu a aktuálně činí 3,02 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby o více než půl procenta níže. Loni touto dobou index dosahoval hodnoty 3,62 %. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi indexem nabídkových sazeb GOFI 70 a respektovaným ukazatelem Hypoindex, očekáváme, že se i dubnový Hypoindex výrazně přiblíží hranici 3 procent.

Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují 100% hypotéky, tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 %. Přitom ještě na začátku letošního roku hodnota příslušného indexu činila 4,74 % a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru. Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která 100 % hypotéky na přelomu ledna a února výrazně zlevnila a konkurence se začala postupně přidávat.

Zatímco v případě fixních sazeb úroky v uplynulém měsíci drtivá většina bank snižovala, v případě variabilních sazeb je situace jiná. Na jednu stranu svou Převratnou hypotéku zlevnila UniCredit Bank, v opačném směru se však pohybovaly ceny Raiffeisenbank a mBank. V součtu tedy index variabilních sazeb (GOFI VAR 70) meziměsíčně vzrostl o 5 setin procentního bodu na 2,61 %, přičemž na dubnovému nárůstu se částečně podílela také GE Money Bank, u které se naplno projevila technická změna ve struktuře úrokového sazebníku.

Všechna uvedená čísla jsou však pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech 15 bank působících na českém trhu. V praxi je však reálně možné získat hypotéku s úrokovou sazbou hluboko pod 3 %. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, popř. hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje.

Úroky hypoték
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy