Hypotéky zlevňují. Konkurenční boj se opět rozhořívá
9.4.2013 - Průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték po dvouměsíční pauze opět klesají a v březnu prolomily další historická minima, čímž otevřely prostor pro další zlepšení dostupnosti bydlení. Z chování bank je zřejmé, že dočasně doutnající konkurenční boj se s jarními akcemi opět začíná rozhořívat.
Fixní sazby klesají. Nejvíce zlevňují 100% hypotéky
V uplynulém měsíci největší meziměsíční propad zaznamenaly hypoteční úvěry do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), které oproti únoru zlevnily o 21 bazických bodů a v součtu od začátku roku hodnota indexu klesla již o více než čtvrt procentního bodu. O pokles indexu se největší měrou zapříčinila Komerční banka, Wüstenrot hypoteční banka a především Sberbank, která během března tento typ hypoték zlevnila o celý 1 procentní bod.
Hodnota indexu GOFI 70, jehož vývoj s velkou úspěšností predikuje směřování respektovaného ukazatele HYPOINDEX, v uplynulém měsíci klesla o 3 setiny procentního bodu a zakotvila na 3,13 %. Jediným indexem, který v březnu zaznamenal meziměsíční nárůst, je index variabilních úrokových sazeb, kde se projevila úprava cenové strategie na straně GE Money Bank. Průměr variabilních sazeb se březnu tedy opět přiblížil fixním sazbám a rozdíl mezi nimi v současnosti činí necelých 0,6 %, čímž variabilní sazby podle našeho názoru částečně ztrácí na atraktivitě. Ač v blízké budoucnosti neočekáváme nárůst plovoucích sazeb, klientům ve většině případů doporučujeme úrokovou sazbu zafixovat na 3 nebo 5 let.
Podtrženo, sečteno úrokové sazby hypoték v březnu dosáhly dalšího historického minima. Mezi faktory, které se podílely na březnovém poklesu sazeb, jsou startující jarní akční nabídky, agresivnější cenová politika menších bank, ale také technické změny, které byly způsobeny úpravou struktury sazebníků části bank (KB, GE). Banky se sice drží trochu zpátky a vyčkávají, jak se vyvine situace kolem poplatků za správu hypotéky, ale už nyní je z dosud dostupných dat zřejmé, že pokles fixních sazeb bude pokračovat i v měsíci dubnu a indexy s nižším LTV se přiblíží na dosah 3% hranice. Co se týče reálné nabídky variabilních sazeb, tak očekáváme stagnaci či mírný pokles sazeb, nicméně index průměrných cen v dubnu pod vlivem změn v GE ještě mírně povyroste.
Všechna uvedená čísla jsou však pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech 15 bank působících na českém trhu. V praxi však rozhodně nejsou výjimkou úvěry se sjednanou úrokovou sazbou hluboko pod třemi procenty. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, popř. hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje.
Libor Ostatek