Letos nebude refinancováno více než 7000 hypoték, refixací však přibývá

Letos nebude refinancováno více než 7000 hypoték, refixací však přibývá

3.12.2009 - V letošním roce bude poskytnuto necelých 45.000 hypoték. Z pohledu meziročního srovnání to bude o téměř 22 tisíc méně než v loňském roce, což je pokles o 33%. Tento výsledek je určitě za očekáváním, které jsme na začátku letošního roku měli.

Spekulovalo se totiž, že refinancování bude tvořit nosný podíl účelů z letos poskytnutých hypoték. Důvod očekávání byl zřejmý – v letošním roce končí fixace úrokové sazby hypotéky více než 45 tisícům klientů, což je potenciál objemu okolo 64 mld. Kč.  Pro zajímavost, od roku 1995, kdy bylo hypoteční bankovnictví obnoveno, bude do konce letošního roku poskytnuto více než 450 tisíc hypoték.

Začátkem roku se očekávalo, že počet refinancovaných hypoték bude přinejmenším větší než 10 tisíc, objevily se i očekávání v řádu desetitisíců. I v naší analýze jsme očekávali, že bude refinancována každá 4 hypotéka, které končí fixace. Realita je však jiná. Počet refinancovaných hypoték letos nepřekročí 7000. Podle naší analýzy to bude 6500 refinancovaných hypoték. Což znamená, že bude refinancována každá 7 hypotéka, které letos končí fixace. Důvodem není pokles zájmu klientů získat co nejlepší podmínky na nové období fixace, důvodem je změna chování bank, které se snaží si klienty udržet i za cenu snížení úrokové sazby. Dochází k velmi vysokému nárůstu tzv. interní refixace, tedy, klient nezmění banku, ale využije konce fixace úrokové sazby k vyjednávání nových podmínek. Nejde tedy o refinancování – změnu banky na konci fixace, ale jde o refixaci – vyjednání lepších podmínek u stávající banky klienta.

A právě nárůst refixací zaznamenáváme v letošním roce velmi výrazně. Refixace se samozřejmě neobjeví v žádné statistice, neboť klient fakticky banku nemění, zůstává s lepšími podmínkami, než mu banka nabídla při prvním oznámení o změně úrokové sazby. Odhadujeme, že počet refixací je vyšší než počet refinancovaných hypoték a v letošním roce přesáhne 10 tisíc. Dlouhodobě převažuje účel koupě následovaný výstavbou, refinancování se bude letos podílet 14%.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy