Banky a stavební spořitelny v lednu rozpůjčovaly 11,5 mld. Kč

Banky a stavební spořitelny v lednu rozpůjčovaly 11,5 mld. Kč

26.2.2013 - Hypoteční banky v lednu poskytnuly 5 146 hypoték v celkovém objemu 8,4 miliardy korun. V porovnání lednovou produkcí předchozího roku tyto výsledky sice znamenají pokles objemu poskytnutých úvěrů o 9 %, ale v historicky se jedná o druhou největší sumu sjednaných úvěrů. Dokonce ani v objemově rekordním roce 2007 banky neposkytly víc. Jak velkou část však tvoří refinancování?

Trh hypoték 
Podle aktuálních statistik portálu www.hypoindex.cz tuzemské banky v průběhu ledna klientům půjčily prostřednictvím hypoték více než 8,4 miliardy korun a průměrná částka sjednaného hypotečního úvěru činila 1 629 626 korun. Co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů je to o 35 % méně, než v posledním měsíci loňského roku, kdy banky poskytly hypotéky za 13,1 miliardy korun. Hypoteční trh však každý rok prochází pravidelnými cykly a i tímto způsobem je nutné na produkci bank nahlížet.

V meziročním srovnání jak v počtu, tak objemu sjednaných hypoték banky sice zaostávají, nicméně loňský úvod roku byl vysoce nadprůměrný. Z dlouhodobého pohledu letošních 8,4 miliardy korun znamená druhý nejlepší lednový výsledek v historii a s přihlédnutím k obvyklé sezónnosti trhu hypoték, kdy leden a únor dlouhodobě patří k obchodně slabším měsícům, dává tento výsledek dobrý předpoklad pro úspěšný rok 2013.

Refinancování vs. nové hypotéky
Letos, stejně jako v loňském roce však velkou roli bude hrát refinancování. Velký refinanční potenciál představují hypotéky z let 2008 a 2010, kdy byly sazby relativně vysoko a nyní klientům dobíhají 3 a 5leté fixace. Ale připočíst musíme také úvěry s odlišnými fixacemi a úvěry s druhou a další otočkou úrokové sazby. Podle našich odhadů v letošním roce bude končit fixace zhruba 125 000 hypoték, což je zhruba o 30 000 více než v loňském roce.

Jestliže v loňském roce refinancování tvořilo podle našich odhadů zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték*, pro letošní rok očekáváme, že tento podíl ještě vzroste a bude se pohybovat zhruba na úrovni 28 – 30 % celkové produkce. A tuto optiku odráží také následující graf, kde uvádíme objemy poskytnutých hypoték očištěné o vliv refinancování, kde odhadovaný podíl „recyklovaných“ hypoték je vždy uveden v závorce za číslem roku. V lednu tedy celková hodnota nově poskytnutých hypoték dosáhla zhruba 6 miliard Kč a 2,4 mld. Kč banky půjčily na splacení dříve poskytnutých hypoték.

Hypotéky

Historicky by se tedy letošní leden v objemu nově poskytnutých hypoték řadil na 4. místo za roky 2007, 2008 a 2012.

Stavební spoření
Stavební spořitelny během prvního letošního měsíce sjednaly úvěry za 3,12 miliardy korun, což v meziročním srovnání vzhledem k okolnostem, s kterými se nyní stavební spoření potýká, není vůbec špatný výsledek. Vloni suma sjednaných úvěrů dosáhla obdobné výše – 3,1 mld. Kč.

Oproti loňskému roku v lednu nepatrně posílila svou tržní pozici Českomoravská stavební spořitelna, která se svými 1,88 miliardami korun aktuálně dosahuje tržního podílu na úrovni 60 % trhu. Za ČMSS následuje Raiffeisen stavební spořitelna (0,5 mld. Kč), Stavební spořitelna České spořitelny (0,39 mld. Kč) a Modrá pyramida (0,26 mld. Kč). Pětici stavebních spořitelen uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna, která v letošním lednu klientům půjčila 90 milionů korun. 

Trh financování bydlení
V součtu tedy hypoteční banky a stavební spořitelny během prvního měsíce letošního roku poskytly klientům úvěry za 11,5 miliardy korun. Z čehož více než ? tvořily hypotéky. V meziročním srovnání trh ztrácí 6,5 procenta.

Hypotéky 201301 
*přesné statistiky zachycující míru refinancování v ČR dosud neexistují. Jedná se o expertní odhad vycházející z bankami zveřejňovaných údajů a statistik společnosti GOLEM FINANCE

Libor Ostatek

odebírat zprávy