Letošní rok zamíchá hypotečními pozicemi bank

Letošní rok zamíchá hypotečními pozicemi bank

8.9.2009 - V letošním roce dojde ke změnám tržních pozic některých hypotečních hráčů. Silně to naznačují výsledky prvního pololetí vykazované statistikami Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Na jedné straně dojde k posílení tržních pozic. To se týká především Hypoteční banky a Komerční banky, které svoji tržní pozici letos posílí.

Do první pětky největších hypotečních hráčů nově vstoupila UnicreditBank, která nahradila GE Money Bank, jejíž hypoteční produkce se letos výrazně propadá. GEMB přestala spolupracovat letos v dubnu s externími hypotečními partnery, což je hlavní příčina výpadku produkce banky. UnicreditBank letos čeká v hypotékách růst a posun do Top 5 je tak logický. Ke změně dojde rovněž na třetí pozici, kde byla v loňském roce Raiffeisenbank před Českou spořitelnou.

Letos bude s velkou pravděpodobností odsunuta na čtvrté místo právě Českou spořitelnou, která i přesto, že neměla v hypotékách moc úspěšné první pololetí, tak se snaží o návrat na vyšší pozice. Za zmínku stojí výkon Wuestenrot Hypoteční Banky, která se v letošním roce posune na šesté místo a z role outsidera si upevní místo v solidním středu. Někteří malí hráči v letošním roce aplikují neutrální hypoteční strategii, ta je provázena stagnací obchodní činnosti a poklesem jejich tržních podílů. Týká se to především Volksbanky a mBanky. Závěr roku může přinést některé změny, nicméně banky jsou obecně ve svých úvěrových strategiích konzervativní a tak očekáváme, že hypoteční tržní pozice jsou s nadcházejícím podzimem pro letošní rok prakticky dány.

Libor Ostatek

odebírat zprávy