Banky na hypotékách znovu poskytly přes 10 miliard

Banky na hypotékách znovu poskytly přes 10 miliard

26.6.2012 - Hypoteční banky v květnu letošního roku svým klientům poskytly 6309 hypoték v celkovém objemu 10,7 miliardy korun. V meziročním srovnání je patrné, že hypoteční trh nepatrně ztrácí dech a prohospodařuje svůj více než 5miliardový náskok z úvodních dvou měsíců roku, přesto výsledky za letošní rok budou opět výjimečné. 

Hypotéky
V letošním květnu banky sjednaly hypotéky za 10,7 miliardy korun a průměrná částka hypotéky činila 1 695 528 Kč. V součtu od začátku roku potom celková suma poskytnutých hypoték činí 48,2 miliardy korun, což je o zhruba 4 miliardy více, než ve stejném období loňského roku. Ale při bližším pohledu na jednotlivé měsíční výsledky je zřejmé, že meziročně již trh zpomaluje a postupně dochází k umazávání 5miliardového náskoku z úvodních dvou měsíců roku, kdy banky uzavřely hypotéky za rekordních 18 miliard korun. Stále však bez jakýchkoliv pochyb platí, že se jedná o nadprůměrné výsledky a 48,2 miliardy korun v tuto chvíli znamená 3. nejlepší výsledek v dosavadní historii. Větší objem hypoték banky v tomto období (leden – květen) poskytly pouze v roce 2007 (57 mld. Kč) a roce 2008 (48,6 mld. Kč). 

Úvěry ze stavebního spoření
Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 4,7 miliardy korun. Největší díl z této částky si podle statistik ministerstva financí připsala ČMSS (2,88 mld. Kč) následovaná RSTS (0,73 mld. Kč) SSČS (0,49 mld. Kč, Modrou pyramidou (0,47 mld. Kč a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,12 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny od začátku svým klientům půjčily 17,8 miliardy korun, přičemž loni ve stejném období to bylo 18 mld. Kč.

Meziroční srovnání hypoték

Trh financování bydlení
V celkovém součtu banky a stavební spořitelny dosud s klienty sjednaly úvěry na bydlení v hodnotě 66 miliard korun a jen díky hypotékám a nadprůměrným dvěma měsícům z úvodu roku si drží před loňskými výsledky náskok 4 miliard Kč. Je však pravděpodobné, že  banky tento náskok neudrží a v celkovém účtování skončí na úrovni loňského výsledku nebo nepatrně pod ním.  

Úrokové sazby
Nabídkové úrokové sazby hypoték v uplynulých měsících vytrvale klesaly, zatímco průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték, podle statistik serveru Hypoindex.cz rostly. V několika našich předchozích komentářích jsme predikovali, že pokles nabídkových úrokových sazeb, tak jak je sledujeme v rámci našich indexů GOFI 70, 85 A 100, musí s určitým časovým zpožděním projevit i v průměrných úrokových sazbách skutečně sjednávaných hypoték, které v uplnulých měsících pozvolna rostly. A skutečně se tak stalo.

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v květnu klesly o 2 setiny procentního bodu na 3,68 %, přičemž největší podíl na tomto posunu měly hypotéky s 3letou fixací. Korelaci mezi indexem GOFI 70, který mapuje napříč trhem průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték s LTV do 70 % a průměrnými sazbami skutečně poskytnutých hypoték (hypoindex) ilustruje následující graf, z kterého je patrné, že prostor pro pokles průměrných sazeb skutečně poskytovaných hypoték ještě existuje.

Úrokové sazby
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy