Stoprocentní hypotéky nyní banky nabízejí za méně než 5 procent

Stoprocentní hypotéky nyní banky nabízejí za méně než 5 procent

4.6.2012 - Fixní úrokové sazby dál hledají své úrokové dno. Z aktuálních statistik indexu GOFI, jenž mapuje vývoj nabídkových úrokových sazeb, vyplývá, že pokles úrokových sazeb pokračoval i v květnu. Hypotéky se 100% LTV nyní banky poprvé od roku 2007 v průměru nabízejí za méně než 5 procent.

Největší meziměsíční pokles v květnu zaznamenaly hypotéky do 70 % hodnoty zástavy nemovitosti (LTV). V uvedeném pásmu hypotéky zlevnily o 6 setin procentního bodu a dosáhly nového historického minima na úrovni 3,56 %. V porovnání s loňským květnem jsou nyní sazby o 65 setin procentního bodu níže a v porovnání s rokem 2009 dokonce o více než 2 procenta. Tehdy průměrná nabídková úroková sazba 70% hypoték podle indexu GOFI 70 byla 5,61 %.

Mírný pokles zaznamenaly také hypotéky ve vyšších pásmech LTV. Hypotéky do 85% LTV oproti dubnu zlevnily o 1 setinu procentního bodu a banky je nyní v průměru nabízejí se sazbou 3,70 %. Oproti stejnému období loňského roku potom index GOFI 85 vykazuje pokles o 69 bazických bodů.

O jednu setinu procentního bodu meziměsíčně zlevnily také 100% hypotéky a jejich průměrná nabídková úroková sazba klesla pod 5procentní hranici. Klienti žádající o hypotéku v objemu rovnajícím se zástavní hodnotě nemovitosti mohou nyní tento typ financování získat v průměru za 4,99 %. Přitom ještě před 3 roky 100% hypotéky touto dobou začaly atakovat hranici 6,5 %, což se jim následně v letních měsících skutečně "podařilo." 

vyvoj urokovych sazeb hypotek

Paradoxně jediným indexem, který dlouhodobě stagnuje, je index měřící průměrnou úrokovou sazbu variabilních hypoték. Vzhledem k minimálním výkyvům podkladové sazby 1M PRIBOR, nabídkové sazby tohoto typu hypoték zůstávají již několik měsíců na úrovni 2,98 %. 

Za poklesem nabídkových úrokových sazeb i dál stojí jarní akce hypotečních bank, jejichž těžiště se oproti předchozím měsícům přesouvá spíše k pětiletým a delším fixacím. V předcházejících týdnech ceny svých hypoték upravila směrem dolů jak Hypoteční banka, tak Komerční banka, GE Money Bank, Volksbank a Wüstenrot hypoteční banka.

Akční nabídky podle našich informací ani v červnu neustávají, a proto nepatrný pokles v řádu setin procentního bodu s velkou pravděpodobností očekáváme i v nadcházejícím měsíci. Pokles nabídkových sazeb, který pozorujeme od letošního února, by se podle našeho odhadu měl v tomto měsíci odrazit také v průměrných úrokových sazbách skutečně sjednávaných hypoték, které mapuje server hypoindex.cz. 

Libor Ostatek

odebírat zprávy