Překonají banky v hypotékách loňské výsledky?

Překonají banky v hypotékách loňské výsledky?

21.5.2012 - Hypoteční banky v průběhu dubna poskytly hypotéky v objemu přes 9 miliard korun, tedy o necelých 700 milionů méně než ve stejném období loňského roku. K poklesu objemu nově sjednaných úvěrů došlo i v případě stavebního spoření. V součtu od začátku roku však trh financování stále ještě roste o více než 10 procent.

Ze statistik serveru hypoindex.cz vyplývá, že hypoteční banky v průběhu dubna sjednaly 5435 hypoték v celkovém objemu 9,067 miliard korun. V meziročním srovnání tento výsledek sice znamená 7% pokles objemu sjednaných úvěrů, nicméně v součtu od začátku roku trh hypoték stále ještě roste. Díky nadprůměrným výsledkům z ledna a února objem dosud poskytnutých hypoték činí 37,5 miliard korun. Loni touto dobou to bylo o 4,5 miliardy méně.

Dubnové výsledky potvrzují, že rok 2012 bude opět co do objemu poskytnutých hypoték nadprůměrný. V našem aktuálním odhadu předpokládáme, že by banky v letošním roce mohly dokonce překonat loňské výsledky, přičemž objem nově poskytnutých hypoték by se mohl pohybovat mezi 125 až 130* miliardami Kč. Tento náš aktuální odhad stojí na těchto předpokladech:
• Zůstanou zachovány příznivé podmínky i ve druhé polovině roku (skvělá dostupnost bydlení, tedy nízké úrokové sazby, příznivé ceny nemovitostí, relativně stabilní vývoj nezaměstnanosti)
• Refinancování neubere ze svého letošního tempa, podíl refinancovaných úvěrů letos předpokládáme okolo 30 %
• Nedojde k otřesům v EU, zejména pro nás klíčových ekonomikách
 
Stavební spoření
Meziroční pokles objemu sjednaných úvěrů zaznamenaly také stavební spořitelny, které svým klientům během dubna půjčily 3,96 miliardy korun, což je zhruba o 150 milionů Kč méně, než ve stejném období loňského roku, ale o 3,5 miliardy méně, než v roce 2010. V součtu za první 4 měsíce letošního roku objem poskytnutých úvěrů činí 13,2 miliardy korun. Trh tedy stále ještě meziročně roste, nicméně budoucí vývoj je stále s větším otazníkem.

Financování bydlení
V období od ledna do dubna banky a stavební spořitelny svým klientům půjčili na bydlení 50,6 miliardy korun. Trh financování bydlení jako celek tedy meziročně roste o 10,1 %, přičemž jednoznačným tahounem jsou hypotéky.

Úrokové sazby
Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték podle serveru hypoindex.cz v uplynulém měsíci meziměsíčně vzrostly o 2 setiny procentního bodu na 3,70 %. Podle našich indexů GOFI, které mapují v reálném čase průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu, a z velké míry korelují se vývojem ukazatele Hypoindex, očekáváme, že v případě průměrných úrokových sazeb poskytnutých hypoték dojde v následujícím měsíci k otočení trendu a jeho poklesu. Banky přicházejí s dalšími akčními nabídkami a některé i s dalším snížením úrokových sazeb, takže index GOFI 70 se aktuálně pohybuje na úrovni 3,57 %.

Libor Ostatek

odebírat zprávy